|
|
|
W pamiętnym roku 1989 trochę przez przypadek weszłam do Pałacu Larischa, gdzie wówczas znajdowała się siedziba biblioteki, no i zostałam… początkowo pomocnikiem bibliotekarza, dziś koordynatorem Zespołu Wypożyczalni Głównej. Teraz rzadziej staję za biblioteczną ladą, choć to właśnie kontakt z czytelnikami jest dla mnie istotą i sensem tej pracy. Dlatego, gdy tylko mogę porzucić wszelkie „biurowe” obowiązki, z ogromną przyjemnością wracam do wypożyczania oraz włączam się w różnorakie akcje i projekty organizowane przez pracowników WBP w Krakowie: Odjazdowy Bibliotekarz, Lotna Czytelnia, Książka i Róża, Noc w Bibliotece czy KFASON, a zapewne kilka innych jeszcze. Wspieram, współtworzę, a czasem tylko uczestniczę.
A książki… Tak, one są równie ważne i jest ich tak wiele, że trudno wymienić te najważniejsze. Czytam niemal każdy rodzaj literatury, nawet horrory i fantastykę, ale przyznać muszę, że te gatunki raczej rzadko, chociaż bardzo lubię dystopie i political fiction. Klasyka gatunku zawsze: Orwell, Huxley – tak, tak, tak! No i mój ukochany „Mistrz i Małgorzata” M. Bułhakowa. Lubię książki Iris Murdoch, Majgul Axelsson i wiele, wiele innych.
Lubię zarówno te, które bawią, jak i takie które niepokoją, te przy których muszę myśleć i takie, które pozwalają „nie myśleć”. Lubię książki, lubię ludzi i wciąż jeszcze kocham swoją pracę – czego i Wam życzę.
Zgadzam się z Cyceronem, że „człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek”, a od siebie dodam jeszcze, że do szczęścia przyjaciół i kotów.
Magda - pracuję w zespole Wypożyczalni Głównej, kocham horrory i dlatego wymyśliłam Krakowski Festiwal Grozy KFASON, który od 2013 roku odbywa się na terenie naszej Biblioteki. Jeśli takowej potrzebujecie, służę Wam pomocą w doborze odpowiedniego tytułu z tego gatunku. Z racji wzrostu pomogę również, jeśli będziecie mieć problem z sięgnięciem po książkę z górnej półki (ale nie mówimy tu teraz o literaturze;).
Zupełnie nie lubię poezji (poza Bukowskim) i mdli mnie od romansideł, więc jeśli potrzebujecie porady w tym zakresie, to raczej nie ode mnie.
Ania – od 1,5 roku pracuję w Wypożyczalni Głównej, okazjonalnie można mnie też spotkać w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci, gdzie niegdyś odbywałam staż, a obecnie zdarza mi się poprowadzić warsztaty o tematyce gemmologicznej. Gdy natkniecie się na mnie w Wypożyczalni, to śmiało możecie mnie pytać o klasykę literatury pięknej lub najnowszą literaturę polską, albowiem wyszukuję jej dla Was pilnie wśród nowości wydawniczych. Równie chętnie dopomogę w razie wątpliwości, czy dany poradnik lajfstajlowy o byciu eko, zero waste, medytacji lub diecie roślinnej jest wart przyswojenia. Interesuję się także literaturą opisującą życie wszelkiej istniejącej flory i fauny, więc gdy poszukujesz czegoś ciekawego o bukach, orchideach, pszczołach czy też ośmiornicach, to również służę pomocą. W wolnych chwilach z pasją wyszukuję dzieł pisarzy i pisarek rdzennie amerykańskich.
Ulubiony cytat:
„Niech sobie to będzie wyższą mądrością, albo najprostszą naiwnością: ale kto tak umie żyć bieżącą chwilą i kto tak przyjaźnie i troskliwie potrafi doceniać każdy przydrożny kwiatek, każdy, nawet najdrobniejszy, zabawny moment, temu życie już nic złego zrobić nie może” – Herman Hesse – Wilk stepowy
+ bonusowy ;)
„Biblioteka musi być cichym ogrodem książek, gdzie historie rosną jak kwiaty.” – Holly Ringland – Wszystkie kwiaty Alice Hart
Jestem żyjącym przykładem na możliwość zrobienia w bibliotece kariery w amerykańskim stylu: od pucybuta do milionera. A w moim przypadku od młodszego bibliotekarza na pół etatu do kustosza i zastępcy Koordynatora Zespołu Wypożyczalni Głównej w niespełna sześć lat. Ale to nie te „miliony” trzymają mnie w tej pracy tylko książki, które uwielbiam od dzieciństwa. Czytam wszystko co wpadnie mi w ręce. Klasykę, reportaże, literaturę faktu, książki obyczajowe, poezję, science fiction, kryminały, grozę, a czasem nawet romans. Zawsze bardzo interesuje mnie dlaczego Czytelnicy „zabijają” się za pewnymi pozycjami, co w tych książkach jest szczególnego i w zdobyciu tej wiedzy nie straszne mi nawet „50 twarzy Grey’a” :) To taki mój trochę socjologiczny świr.
Ale muszę się przyznać, że jest jeszcze coś, co kocham równie mocno jak książki - KOTY. Sama mam już trzech przedstawicieli tego gatunku i chyba jeszcze nie powiedziałam ostatniego słowa.
Joanna – od pół roku pracuję w Wypożyczalni Głównej, gdzie opiekuję się działem fantastyki. Interesuję się także literaturą dotyczącą bezpieczeństwa, chociaż inne działy należące do nauk społecznych także nie są mi obce. W wolnym czasie prowadzę w Bibliotece zajęcia komputerowe dla seniorów.
Do moich ulubionych autorów należą: Andrzej Pilipiuk, Jeffery Deaver i Michel Quoist, choć ukochane książki to klasyki: "Zbrodnia i kara", "Dżuma" oraz "Mały Książę".
Ulubiony cytat:
„Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy.” - Desiderata
Na co dzień pracuje jako bibliotekarka w Wypożyczalni Głównej naszej Biblioteki. Lubię góry, rowery, podróże i sport. Interesuje mnie fotografia, kino, sztuka, architektura oraz Filozofia Wschodu. Nie trawię horrorów, romansów i fantastyki, nigdy nie przeczytałam książki sensacyjnej ani kryminału, za to znam prawie wszystkie książki alpinistyczne.
Mam na imię Monika. Jestem mamą 7-letniej Leny i 11-letniego Michała. Od prawie 15 lat koordynuję pracę Zespołu Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży. Uwielbiam się z Wami spotykać, zarówno przy ladzie bibliotecznej jak i na warsztatach czytelniczych, grach terenowych czy literackich. Realizuję projekty ministerialne (Rajska na wakacjach, z Rajską w Polskę, Literatura performatywnie, czyli czytanie w formie, Zapomniana książka), międzynarodowe (szwedzko-włosko-polski projekt pn.”Game Over”) i inne, tj. Kodowanie w bibliotece czy Narodowe Czytanie. Organizuję spotkanie autorskie, ale nie tylko. Gościli u nas: Ewa Nowak, Barbara Ciwoniuk, Jasiek Mela, Andrzej Pilipiuk, Michał Pałubski, Kajetan Wolniewicz, Kaja Sosnowska i wielu innych.
Bardzo cenię sobie czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Lubię czytać książki, jeździć na rowerze, nartach i zumbę. Kibicuję Wiśle Kraków. Największą moją pasją są góry…
”Skądkolwiek wieje wiatr zawsze ma zapach Tatr (Jan Sztaudynger).
Agnieszka Bubka-Sagan -bibliotekarka, organizatorka wielu wydarzeń artystycznych, wokalistka i poetka.
Wielokrotnie nagrodzona za swoje osiągnięcia; między innymi odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polski” nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy tytułem „Super koordynator” kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Ponadto została Ambasadorką Mądrego Wychowania wyłonioną przez Rzecznika Praw Dziecka i Porozumienie „Dzieci pod ochroną”.
Przez lata realizowała projekty autorskie m.in. dla Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie czy Kina Kijów Centrum. Jako koordynator wojewódzki kampanii Cała Polska czyta Dzieciom zorganizowała kilkaset imprez kulturalnych w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Angażując się także w projekty edukacyjne koordynowała czołowe programy Fundacji - „Czytające szkoły”, „Czytające Przedszkola”, „Wychowanie przez czytanie”.
Jako krakowska artystka współtworzyła spektakl Shirley Valentine wystawiany na deskach teatru im J. Słowackiego w Krakowie; reżyserowała „W czerwcu najpiękniej ogród zakwita Luizy” prezentowany w ramach Festiwalu „Byczo u Poety”. Publikowała wiersze na łamach krakowskich almanachów.
Działając na polu kulturalno-edukacyjnym, realizując się jako organizator wydarzeń artystycznych - zarówno tych wielkich jak i tych kameralnych, zdobyła umiejętności potrzebne do tego, by poprawić funkcjonowanie placówek kulturalnych i znacznie rozszerzyć ich ofertę.
Najczęściej spotkacie mnie na parterze Biblioteki, wśród mnogości najfajniejszych książek dla nastolatków. Kiedy świat wróci do normalności zapraszam Was na zajęcia, które wraz z koleżankami prowadzę w naszej Wypożyczalni. Opowiem Wam w jaki sposób szybko odnaleźć książkę w katalogu bibliotecznym online, albo zagramy w literackie gry terenowe…
A tymczasem: #zostańwdomu – cóż – nie ma innego wyjścia, pracujemy i uczymy się zdalnie (dobrze, że mąż się uparł na szybki Internet domowy). Z domu też mogę zrobić dla Was coś pożytecznego. Staram się, aby audiobooki z Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej, których jeszcze nie widzicie w naszym katalogu, jak najszybciej się tam znalazły. Bardzo lubię to robić. Dobrze jest kiedy robisz to, co sprawia Ci przyjemność – a moja praca to moja pasja: kocham książki – czytać, opracowywać, wyszukiwać dla Was nowości… J
Zaczytuję się w kryminałach, młodzieżowych, przygodowych, sensacyjnych, drukowanych, elektronicznych, bajkach, baśniach… mój młodszy syn dzielnie dotrzymuje mi kroku – czytamy razem!
Zapytacie – co jeszcze oprócz czytania? Obecnie dużo czasu spędzam w kuchni. Tutaj też nie jestem sama: młodszy pomocnik kucharza niejednokrotnie mnie wyręcza. Starszy syn patrzy z pobłażaniem na nasze wysiłki, przygotowuje się do egzaminu ósmoklasisty i ma milion innych spraw na głowie – ale to zrozumie tylko inny piętnastolatek! Dla równoWAGI wyprowadzamy psa na spacer. Lub on nas, zależy jak na to spojrzeć ;) Wtedy, na zielonej trawce bierzemy głęboki oddech i wierzymy, że „…jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie…”
Do zobaczenia na żywo Drodzy Czytelnicy!
Pozdrawiam, Basia Żelazny
Strona 1 z 2