Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Aktualności

Drodzy Czytelnicy, miło nam poinformować, że od najbliższego czwartku, 14 maja nasza Biblioteka będzie ponownie otwarta. Obecna sytuacja epidemiologiczna wymaga od nas jednak wprowadzenia nowych zasad funkcjonowania:

 • Biblioteka będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 19:00.
 • Biblioteka będzie przyjmować zwroty wszystkich wypożyczonych dokumentów na Stanowisku Zwrotów umiejscowionym przy szatni w holu Biblioteki. Stamtąd zwracane materiały trafią bezpośrednio na 7 dniową na kwarantannę. Wyjątek stanowią czytniki, które należy zwracać bezpośrednio w Artetece.
 • W Bibliotece czynne będą wypożyczalnie, jednak bez wolnego dostępu do księgozbioru. Czytelnie zostają zamknięte do odwołania.
 • Biblioteka wypożyczać będzie wyłącznie zbiory zarezerwowane przez katalog internetowy lub telefonicznie w wypożyczalniach. Nie będzie możliwości wolnego dostępu do księgozbioru. UWAGA! W chwili gdy zamówione dokumenty będą gotowe do odbioru otrzymasz maila informującego o tym fakcie. Dopiero wtedy zapraszamy po ich odbiór.
 • Opłaty za przetrzymanie dokumentów wstrzymane będą do 1 czerwca, tak aby każdy spokojnie zdążył oddać wypożyczone materiały.
 • Materiały zamawiane z Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej będą do odbioru w Bibliotece Sztuki.
 • Nowi czytelnicy mogą zapisywać się do Biblioteki w Wypożyczalni Głównej i Artetece.
 • Wszystkie dodatkowe usługi biblioteczne świadczone na miejscu zostają zawieszone do odwołania.

Staramy się by ten trudny czas przetrwać troszcząc się o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i innych, dlatego wszyscy:

 • w Bibliotece obowiązkowo nosimy maseczkę,
 • przy wejściu do Biblioteki dezynfekujemy ręce,
 • przestrzegamy liczby osób mogących przebywać jednocześnie w pomieszczeniu
 • zachowujemy bezpieczny odstęp,
 • ograniczamy czas wizyty do niezbędnego minimum,
 • zaległe opłaty, w miarę możliwości regulujemy przy pomocy płatności elektronicznych.

 

A gdyby tak porzucić tę całą pandemię i przenieść się porządnie do świata literatury? Wstawić dwóch czytaczy i ustawić obok nich stosiki książek? Co by się wtedy stało?
Można to łatwo sprawdzić, uczestnicząc w audycji WWRajska. Łukasz Wojtusik i Marcin Wilk nie tylko rozmawiają o swoich ostatnich lekturach, ale i zapraszają do dyskusji na ich temat. Każde spotkanie to inny temat. Każdy temat to pretekst do innej dyskusji.

 • 8.05 - WWRajska #1 - Książki dla wujka Bogusia i cioci Ani - czyli o biografiach i autobiografiach.
  Lepiej pisać o sobie czy o innych? Co wiemy o przeszłości naszych przodków? Który gatunek najlepiej sobie radzi z trudną tkanką życia? Na te między innymi pytania padną odpowiedzi w pierwszej audycji z cyklu
 • 22.05 - WWRajska #2 - Książki idealne do gimnastyki umysłu, głowy. W zdrowym duchu zdrowe ciało. Chodzi o książki, które otwierają umysł, są ważne, albo prowadzą nas w jakiś sposób historią, sposobem opowiadania.
 • 5.06 - WWRajska #3
 • 19.06 - WWRajska #4

A wszytko na żywo do zobaczenia i usłyszenia na kanale FB/rajska.info zawsze o godz. 17.00

Patronat nad cyklem:

Wypożyczalnia i Pracownia dla Młodzieży kontynuuje współpracę z edukacyjnym serwisem Megamatma.pl, dzięki której czytelnicy agendy mogą wypożyczyć MegaMatmę do domu. Pobierając u nas bezpłatny miesięczny kod dostępu do wszystkich e-zasobów MegaMatmy.  

Kod otrzymasz drogą mailową pisząc na adres: podając: Imię, Nazwisko oraz swój numer karty czytelnika.

Serwis umożliwia korzystanie z:

 • blisko 450 obszernych artykułów z każdego działu matematyki,
 • ponad 5700 zadań z rozwiązaniami i odpowiedziami,
 • setek interaktywnych klasówek do każdego artykułu, a w nich 2300 zadań on-line,
 • słownika pojęć i definicji zintegrowanego z teorią,
 • kącika MM dla pasjonatów, pełnego ciekawostek i zadań trudnych
 • interaktywnych próbnych arkuszy maturalnych MM, z rozwiązaniami  

Już teraz możesz nadrabiać z nami zaległości, poszerzać swoją wiedzę z matematyki i przygotowywać się do egzaminów.

Logo platformy IbukLibra   Logo platformy IbukLibra   Logo platformy IbukLibra

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie poza dostępem do książek tradycyjnych, oferuje także szeroki dostęp do e-booków.

Każdy zarejestrowany czytelnik Biblioteki może otrzymać bezterminowy, aktywacyjny kod do platformy Ibuk.Libra. Kod  otrzymasz drogą mailową pisząc na adres podając: Imię, Nazwisko oraz swój numer karty czytelnika. Prosimy by prośby o kod wysyłać z adresu mailowego podanego przy zapisie do Biblioteki jako adres kontaktowy. Jeśli adres mailowy się zmienił prosimy o zaznaczenie w treści maila, że adres mailowy do korespondencji ulega zmianie.

Pomoc w korzystaniu z IBUK Libra:
Dołącz do IBUK Libra - rejestracja i logowanie dla posiadaczy kodów PIN
Funkcje platformy IBUK Libra
Osobista półka myIBUK

 

Kochani uczniowie! Mamy dla Was propozycję nie do odrzucenia. Zupełnie bezpłatnie możecie podszkolić swój angielski, lub nauczyć się podstaw języka niemieckiego!

Dzięki programowi Erasmus+ Młodzież, Akcja 1. Mobilność edukacyjna: Wolontariat Europejski (EVS) Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie ma przyjemność gościć wolontariusza z Niemiec – Dominika, który na platformie Zoom prowadzi konwersacje specjalnie dla Was.

Zachęcamy do zapisów: na

 • Nice to meet you” - język angielski dla młodzieży od 13 do 20 lat, poziom pre-intermediate:

https://rekrutacja.rajska.info/nice-to-meet-you-spotkania-z-jezykiem-angielskim-dla-mlodziezy-od-13-do-20-lat-poziom-pre-intermediate-3-2020/

Zajęcia odbywają się w soboty (2, 9, 16, 23, 30 maja; 6, 13 czerwca 2020), godz. 14.00-15.00.

Prowadzone w formie on-line z wykorzystaniem programu Zoom.

 • „Guten Tag” - język niemiecki dla młodzieży od 13 do 20 lat, poziom podstawowy:

https://rekrutacja.rajska.info/guten-tag-spotkania-z-jezykiem-niemieckim-dla-mlodziezy-od-13-do-20-lat-poziom-podstawowy-3-2020/

Zajęcia odbywają się w soboty: (2, 9, 16, 23, 30 maja; 6, 13 czerwca 2020) godz. 15.15-16.15.

Prowadzone w formie on-line z wykorzystaniem programu Zoom.

Zapewniamy, że warto! Atmosfera – przyjazna, uczestnicy – sympatyczni.

Brakuje tam tylko Ciebie.

Zapraszamy!

W ramach działalności Czytelni Informacji Biznesowej i Europejskiej, oferujemy naszym użytkownikom dostęp do systemu prawnego LEX. W związku z ogłoszoną przez Rząd kwarantanną z powodu pandemii koronawirusa chcemy zaproponować Państwu dostęp do baz za pośrednictwem Zespołu Czytelni. Masz prośbę o wyszukanie aktu prawnego, konkretnego przepisu? Szukasz wzoru pisma, albo komentarza do konkretnej ustawy? Napisz do nas na: a my odeślemy ci szukane informacje.

W ramach dostępu do systemu prawnego LEX mamy możliwość skorzystania z różnorodnych baz:

System informacji prawnej LEX daje dostęp do aktualnych aktów prawnych, które są zamieszczane m.in. w Dzienniku Ustaw czy Monitorze Polskim. System pozwala na odnalezienie projektów ustaw, orzecznictwa sądów i administracji oraz wzory pism i umów.

LEX Ochrona Danych Osobowych zawiera z kolei najbardziej aktualne informacje z zakresu ochrony i przetwarzania danych osobowych. Udostępnia akty prawne, analizy, procedury w postaci czytelnych schematów działań krok po kroku. Na stronie znajduje się także bogata baza pytań wraz z odpowiedziami opracowanymi przez ekspertów Wolters Kluwer.

LEX HR to baza skierowana do osób, które na co dzień mierzą się z zarządzaniem ludźmi. Dostarcza inspiracji tworzenia kreatywnych projektów oraz narzędzi do ich realizacji.

LEX Księgowość to informacje z dziedziny rachunkowości, prawa podatkowego i wytyczne Ministerstwa Finansów.

LEX Pomoc Społeczna to najnowsza baza aktów prawnych. W ofercie otrzymujemy bogaty zbiór wiedzy eksperckiej, jak również dostęp do usług i narzędzi ułatwiających codzienną pracę. Baza udostępnia nie tylko akty prawne, analizy i komentarze, ale także poradniki krok po kroku.

LEX Alert Koronawirus gromadzi profesjonalną wiedzę prawną w postaci aktów prawnych dotyczących epidemii koronawirusa i tarczy antykryzysowej oraz projekty nowych ustaw z tego zakresu. Udostępnia wzory dokumentów niezbędnych przy stosowaniu rozwiązań wprowadzanych ustawodawstwem antykoronawirusowym i antykryzysowym. Zakres tematyczny obejmuje następujące zagadnienia: praca, podatki, tarcza antykryzysowa, pomoc społeczne, oświata, samorząd terytorialny, ochrona zdrowia, ochrona środowiska i prawo budowlane. Z LEX Alert Koronawirus będzie można korzystać do końca 2020 r.

Biblioteka uruchomiła adresy mailowe, dzięki którym Bibliotekarze pozostają w stałym kontakcie z czytelnikami, odpowiadają na pytania i udzielają porad.

Jeśli szukasz aktu prawnego, konkretnego przepisu, wzoru pisma, albo komentarza do konkretnej ustawy napisz na:

Jeśli szukasz literatury na dany temat, potrzebujesz pomocy w przeszukaniu ogólnodostępnych baz danych, zasobów bibliotek w całej Polsce lub bibliotek cyfrowych napisz na:

Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z pracą Biblioteki napisz na:

 
 
 
 
 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie poza dostępem do książek tradycyjnych, oferuje także szeroki dostęp do e-booków, w tym do platformy Legimi.

Trzydziestodniowy kod dostępu możesz uzyskać mailowo wysyłając prośbę na adres: , w treści wpisując numer karty czytelnika. Na wiadomości czekamy od godziny 20:00 ostatniego dnia każdego miesiąca. Kody rozsyłane są pierwszego dnia roboczego kolejnego miesiąca.

UWAGA! Numer karty czytelnika znajdziesz na karcie bibliotecznej lub w wiadomości, którą wysłaliśmy na Twoją skrzynkę w chwili rejestracji. Jeżeli nie możesz znaleźć numeru karty czytelnika, w celu weryfikacji podaj w mailu swoją datę urodzenia. Prośba o kod powinna być wysyłana z adresu mailowego podanego przy zapisie do Biblioteki jako adres kontaktowy.
Liczba kodów ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

 

Zachęcamy do pobrania Poradninka dla Seniorów przygotowanego przez naszych Bibliotekarzy.

Plików:
empty-1088 Senior w domu HOT

Pobierz

Poradnik dla Seniorów zawierający zbiór informacji potrzebnych w trakcie trwania epidemii.
Dodany
Wielkość
Pobrany
wtorek, 14 kwiecień 2020 09:08
1.16 MB
696

W związku z zamknięciem szkół, placówek szkoleniowych oraz prowadzących liczne kursy i szkolenia instytucji kultury Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie podjął decyzję o otwarciu dla wszystkich chętnych nauczycieli, instruktorów, trenerów bibliotecznej platformy e-learningowej Moodle.

Zainteresowane osoby, które chcą przenieść swoje szkolenia, lekcje (wyłącznie te, świadczone nieodpłatnie) na serwer e-learningowy WBP w Krakowie (http://kursy.rajska.info) powinny skontaktować się z Działem Edukacji Nauki i Badań WBP w Krakowie na adres mailowy .

Dotychczas serwer e-learningowy biblioteki służył do wspierania zajęć własnych, głównie z grupami seniorów, oraz umożliwiał samokształcenie pracowników biblioteki.