Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Pytanie

Czy karę naliczoną za nie oddanie książek w terminie można zapłacić przelewem?

Odpowiedź

Tak, ale tylko pod warunkiem, że książki zostały już zwrócone do Biblioteki. Numer konta na który można dokonać przelew to: Bank Pekao SA 04124047221111000048578273. W tytule wpłaty czytelnik wpisuje imię i nazwisko ew. nr karty bibliotecznej.


Pytanie

Na jakich zasadach mogę skorzystać z usług reprograficznych na terenie Biblioteki?

Odpowiedź

W celu odpowiedniego i bezproblemowego korzystania z usług reprograficznych na terenie Biblioteki, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem usług jak również z instrukcjami obsługi urządzeń dostępnymi tutaj.


Pytanie

Jak dokonać rezerwacji wypożyczonej książki?

Odpowiedź

Rezerwacje ogólne informacje:

 • maksymalnie można zarezerwować tyle dokumentów, ile można wypożyczyć w danej agendzie Biblioteki,
 • po zwrocie do Biblioteki zarezerwowany dokument czeka na użytkownika 2 dni, po czym rezerwacja zostaje automatycznie anulowana lub przechodzi na następną osobę z kolejki,
 • w przypadku dokonania rezerwacji na tytuł/opis (nie konkretny egzemplarz), gdy wraca pierwszy egzemplarz, rezerwacja na następne egzemplarze jest automatycznie anulowana.
 • zarezerwowanych dokumentów nie można prolongować,
 • rezerwacji można dokonać tylko poprzez katalog elektroniczny Biblioteki.

Aby otrzymywać mailowe powiadomienie o możliwości odbioru zarezerwowanego dokumentu, należy przed rozpoczęciem rezerwacji sprawdzić poprawność lub wpisać adres mailowy (po zalogowaniu na swoje konto w katalogu w zakładce konto/dane osobowe). W przypadku braku adresu mailowego, w sprawie rezerwowanych dokumentów, należy kontaktować się osobiście lub telefonicznie z odpowiednią agendą Biblioteki.

Aby dokonać Rezerwacji należy:

 1. Zalogować się na swoje konto do katalogu on-line biblioteki i odnaleźć poszukiwany dokument.
 2. Jeżeli dokument jest wypożyczony można go zarezerwować:

- konkretny egzemplarz - poprzez zaznaczenie konkretnego numeru inwentarza,

- tytuł/opis (w przypadku kilku egzemplarzy tego samego wydania) - poprzez klikniecie komendy ZAZNACZ WSZYSTKIE.

Po pojawieniu się okna rezerwacji– warto:

- ustawić termin ważności rezerwacji wybierając odpowiednią datę z kalendarza.

- dowiedzieć się, ile osób oczekuje już na ten dokument (kolejka).

 1. Zatwierdzić Rezerwację lub ją anulować.

Po zwrocie dokumentu do biblioteki, na podany wcześniej adres mailowy zostanie wysłana automatyczna wiadomość z informacją, że zarezerwowany dokument jest już dostępny w Bibliotece. Należy wtedy przejść do katalogu elektronicznego Biblioteki aby wysłać potwierdzenie zamówienia lub rezygnację. Po zalogowaniu się na swoje konto należy:

 1. Wybrać link KOSZYK ZAMÓWIEŃ (w panelu górnym),
 2. Wybrać miejsce dostarczenia zamówionego dokumentu wchodząc na link ZMIEŃ i rozwijając listę (Książkomat/Wypożyczalnia…) i ZATWIERDZIĆ
 3. Po dokonaniu wyboru miejsca zaznaczyć V i wysłać zamówienie WYŚLIJ ZAMÓWIENIE. Na ekranie pojawi się informacja o przewidywanym czasie dostarczenia dokumentu do wybranego miejsca.
 4. Po zrealizowaniu zamówienia przez bibliotekarza i dostarczeniu go do wskazanego miejsca odbioru, na podany adres mailowy zostanie wysłany mail z informacją o możliwości odbioru zarezerwowanego dokumentu. Zarezerwowany dokument będzie czekał 2 dni (liczone z pominięciem soboty, niedzieli i dni świątecznych).

Pytanie

Chciałbym się dowiedzieć czy biblioteka może jakoś wpłynąć na wypożyczających książki, którzy te książki przetrzymali.

Odpowiedź

Po przekroczeniu przez użytkownika regulaminowego terminu zwrotu Biblioteka przesyła do niego upomnienie, wzywające do zwrotu wypożyczonych materiałów, a następnie zgodnie z Regulaminem WBP:

 • za przetrzymanie materiału ponad określony termin, pobiera opłaty w wysokości 0,35 zł za każdy dzień po terminie zwrotu,- za wysłanie upomnienia Biblioteka pobiera opłatę w wysokości 3,80 zł,
 • jeżeli użytkownik, mimo wysłanych upomnień, odmawia zwrotu materiałów lub uiszczenia należnych opłat, Biblioteka dochodzi swych roszczeń zgodnie z przepisami prawa.

Pytanie

Czy karę naliczoną za nie oddanie książek w terminie można zapłacić przelewem?

Odpowiedź

Tak, ale tylko pod warunkiem, że książki zostały już zwrócone do Biblioteki. Numer konta na który można dokonać przelew to: Bank Pekao SA 04124047221111000048578273. W tytule wpłaty czytelnik wpisuje imię i nazwisko ew. nr karty bibliotecznej.


Pytanie

Chciałbym zapytać jak wygląda procedura w przypadku zgubienia karty bibliotecznej, tzn. gdzie mam taki fakt zgłosić (w którym dziale) oraz czy jest możliwość zablokowania tej zgubionej karty.

Odpowiedź

Fakt zgubienia karty bibliotecznej należy zgłosić w punkcie Punktu Rejestracji Czytelnika (tel. 012 37-52-212). Jeżeli nie może Pan jednak do nas zadzwonić, to proszę o podanie bardziej szczegółowych danych np. data urodzenia, adres, ponieważ na podstawie samego imienia i nazwiska nie jesteśmy w stanie stwierdzić, które konto należy zablokować. Konto będzie zablokowane do czasu następnej Pana wizyty w Bibliotece. Proszę wtedy zgłosić się z dokumentem tożsamości do Punktu Rejestracji Czytelnika w celu wyrobienia duplikatu karty bibliotecznej, który kosztuje sześć złotych.


Pytanie

Korzystam z komputera firmy Apple ze standardową wyszukiwarką (Safari). Zauważyłam, że w odróżnieniu od użytkowników produktów innych firm, nie mogę korzystać z katalogu biblioteki. Czy planujecie umożliwienie podobnym mi użytkownikom korzystania z katalogu?

Odpowiedź

Na dzień dzisiejszy proponuję takie rozwiązanie tego problemu: zainstalowanie/korzystanie z wyszukiwarki typu Mozilla Firefox. Na stanowiskach do samodzielnego prolongowania dokumentów oraz przeglądania zbiorów WBP w Krakowie wykorzystywana jest Mozilla, która działa całkowicie poprawnie.


Pytanie

 • Witam ja w sprawie hasła by wejść i sobie zamówić na stronce:) no i jest problem, gdyż hasła żadnego nie dostałem, tylko numer karty. Nie wiem co z tym fantem zrobić, myślałem może nr dowodu osobistego jako hasło bo tak jest na mojej uczelni lub pesel, jednak nic nie dało. Czy mogę w takim razie prosić o hasło na mój adres mailowy?
 • mam następujące pytanie. Otóż chciałam się zalogować w Internecie, aby przeglądać katalog i rezerwować książki, ale niestety nie pamiętam swojego hasła. Co trzeba zrobić w tym wypadku?

Odpowiedź

Aby zalogować się do katalogu należy podać: numer karty bibliotecznej (bez początkowych zer) oraz hasło, którym są pierwsze 4 litery nazwiska, bez polskich znaków- dla użytkowników zapisanych do 28 lipca 2014 r. Pozostali użytkownicy hasło otrzymują na podany w bibliotece adres mailowy – hasło należy zmienić przy pierwszym logowaniu do katalogu.
Katalog można także przeglądać anonimowo, nie mamy jednak wówczas wglądu w informacje o czytelniku.


Pytanie

 • Czy można drogą internetową przedłużyć termin wypożyczenia?? Czy trzeba przyjść osobiście?
 • Chciałbym przedłużyć książkę "Wojna i Pokój", ale niestety nie mogę wejść na stronę biblioteki. Wczoraj minął termin oddania. Prosiłbym o odpowiedź czy to jest możliwe.
 • Mam pytanie, czy mogę przedłużyć termin zwrotu książek do ......

Odpowiedź

 • Nie dokonujemy prolongat za pośrednictwem maila, ale można zrobić to przez Internet samodzielnie, korzystając z katalogu on-line.
 • Prolongaty książek w wypożyczalniach elektronicznych (Wypożyczalnia Główna, Oddział Zbiorów Obcojęzycznych, Oddział dla Dzieci, Oddział dla Młodzieży, Czytelnia Komputerowa) można dokonać:

Wypożyczone dokumenty można prolongować trzykrotnie. Dotyczy to jedynie dokumentów, które nie są przetrzymane, w sytuacji kiedy czytelnik nie zalega z opłatami za przetrzymanie w żadnej z agend, a wypożyczona pozycja nie została wcześniej zarezerwowana przez innego użytkownika.

Prolongaty można dokonać:

 • przez katalog elektroniczny dostępny ze strony www Biblioteki (logowanie do katalogu),
 • osobiście w bibliotece, w agendzie, z której zostały wypożyczone dokumenty
 • telefonicznie - pod nr tel. 12 37-52-200 w godzinach:
  • Poniedziałek 8.00-19.00
  • Wtorek 8.00-19.00
  • Środa 8.00-19.00
  • Czwartek 8.00-19.00
  • Piątek 8.00-19.00
  • Sobota 9.00-15.00
 • w Wypożyczalni i Pracowni Muzycznej prolongaty można dokonać tylko osobiście lub telefoniczne (tel. 12 37 52 257) w godzinach otwarcia Oddziału.

Prolongacie nie podlegają e-booki i czasopisma z Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej.

Dokumenty przetrzymane można ponownie prolongować/wypożyczyć po uregulowaniu opłaty.

Prolongata dokonywana jest zawsze na okres 31 dni.


Pytanie

 • Witam serdecznie. mam pytanie, a mianowicie jestem studentką studiuje we Wrocławiu zaocznie, ale mieszkam 30 km od Krakowa, czy można się zapisać w Państwa bibliotece i wypożyczać książki???
 • Interesuje mnie w jaki sposób można zapisać się do biblioteki (również koszty). Nie posiadam statusu studenta
 • Czy każdy mieszkaniec Krakowa, zameldowany i nie zameldowany może się zapisać do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej? Czy przy pierwszym zapisie do biblioteki obowiązuje jakaś opłata?

Odpowiedź

Usługi świadczone przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną są ogólnodostępne i bezpłatne. Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów, niezależnie od Pani miejsca zamieszkania. Regulamin WBP oraz godziny otwarcia i inne potrzebne informacje znajdzie Pani na naszej stronie internetowej.


Pytanie

Od kilku lat interesuję się filmem i niedawno odkryłem, że na polskim rynku od dawna pojawia się Kwartalnik Filmowy. W związku z nim kieruję pytanie, czy posiadają Państwo tą pozycję w bibliotece? Jeśli tak to czy wszystkie numery?

Odpowiedź

Niestety nie posiadamy jeszcze bazy komputerowej czasopism. Zapraszam do Czytelni Czasopism, gdzie na miejscu można skorzystać z potrzebnych materiałów. Czasopism nie wypożyczamy na zewnątrz, można natomiast do użytku własnego skserować lub zdigitalizować potrzebne fragmenty. Na miejscu zostaną udzielone wszelkie informacje dotyczące kompletności roczników, jak i innych wydawnictw ciągłych związanych z filmem znajdujących się w zbiorach Biblioteki.


Pytanie

Jakie dokumenty są potrzebne aby zapisać się do Biblioteki?

Odpowiedź

Do korzystania z usług Biblioteki uprawnia ważna karta biblioteczna, którą otrzymać można bezpłatnie w Punkcie Rejestracji Czytelników oraz Artetece.

W celu otrzymania karty bibliotecznej, należy dokonać zapisu do Biblioteki osobiście lub on-line:

aby dokonać zapisu osobistego należy zgłosić się do Punktu Rejestracji Czytelników w budynku głównym Biblioteki lub w Artetece. Zgłaszający się powinien:

okazać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz oświadczyć o aktualnym adresie zameldowania; osoby, które nie mają adresu zameldowania, zobowiązane są złożyć oświadczenie o adresie zamieszkania lub adresie do korespondencji;

wypełnić i podpisać czytelnie formularz zapisu. Formularz zapisu można pobrać w Punkcie Rejestracji Czytelników, w Artetece lub ze strony internetowej

aby dokonać zapisu on-line:

należy wypełnić formularz zapisu dostępny w katalogu INTEGRO (formularz dostępny po wejściu na link ZALOGUJ SIĘ wybraniu opcji ZAREJESTRUJ SIĘ),

po dokonaniu rejestracji na podany adres mailowy przesłana zostaje automatyczna informacja z numerem konta bibliotecznego i zasadach dalszego postępowania. W przypadku zapisu on-line osób niepełnoletnich odbiór karty odbywa się po dopełnieniu formalności zgodnie z § 2 pkt. 3 Regulaminu WBP w Krakowie.

Osoby niepełnoletnie mogą być zapisane na podstawie:

 • dokument tożsamości ze zdjęciem lub legitymacji szkolnej oraz pisemnego poręczenia rodzica lub opiekuna prawnego na formularzu zapisu do Biblioteki. Rodzic lub opiekun prawny podpisując formularz zapisu okazuje dokument (ze zdjęciem) potwierdzający tożsamość,
 • nieletni powyżej 13 roku życia mogą zapisywać się samodzielnie pod warunkiem dostarczenia poręczenia oraz kopii dokumentu tożsamości (do wglądu), o którym mowa powyżej,
 • niepełnoletni studenci obcokrajowcy mogą zapisać się na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem).

Pytanie

Jak zalogować się do katalogu, jeśli mam trzyliterowe nazwisko, a hasłem mają być 4 litery?

Odpowiedź

W przypadku nazwisk krótszych niż 4-literowe, w miejsce brakującej litery wstawiamy cyfrę 1, np. dla nazwiska "Łoś" hasło brzmi "los1".