Katalog Online

wczytywanie formularza przeszukiwania katalogu...

Baza danych EBSCO

Witamy na Rajskiej

Materiał przygotowany dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

A A A

Narodowe czytanie Narodowe czytanie Narodowe czytanie Narodowe czytanie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie jak co roku, aktywnie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. W tym roku, 3 września cała Polska czytała powieść Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.

W Bibliotece krakowscy aktorzy m.in. Anna Branny, Kaja Sosnowska, Maciej Słota, Kajetan Wolniewicz i Jakub Kosiniak zaprezentowali zaadaptowane rozdziały powieści, które na tegoroczną edycję Narodowego Czytania przygotował p. Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista.

Dodatkowo, dzięki współpracy z Kołem Naukowym Esperantystów przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego "Quo Vadis” w języku esperanto czytali przedstawiciele esperanckich środowisk Krakowa, z Uniwersytetem Jagiellońskim i Krakowskim Towarzystwem Esperanto, oraz goście. Poprzez internetowy most w czytaniu wzięli udział wykładowcy uniwersytetów, nauczyciele i działacze kultury z kilkunastu krajów wszystkich kontynentów, którzy doskonalili swoją znajomość języka esperanto na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dzieło Quo Vadis, w tłumaczeniu córki Ludwika Zamenhofa, Lidii Zamenhof, weszło do światowego kanonu esperanckiej literatury tłumaczeniowej, jest znane na całym świecie i - wraz z przekładami innych arcydzieł literatury polskiej na ten język - przyczynia się do popularyzacji kultury polskiej. Czytanie było również dobrym wstępem do Roku Ludwika Zamenhofa, twórcy języka esperanto. Spotkaniu towarzyszyły dwie wystawy: ekspozycja przekładów H. Sienkiewicjęzyk esperanto oraz wystawa reprodukcji malarstwa dotycząca epoki Nerona, opracowana przez Dyrektora Instytutu Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, dra hab. Dariusza Tabora, prof. UPJP II, esperantystę.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. W całej Polsce „Lalkę” przeczytano w ponad 1600 miejscowościach.