W Oddziale dla Młodzieży, w ostatni czwartek (22 października) gościła Małgorzata Gutowska-Adamczyk.
W swojej działalności kulturalnej autorka łączy cztery pasje - z wykształcenia jest historykiem teatru, scenarzystką filmową, dziennikarką - z zamiłowania pisarką. Owocem tych zainteresowań są teksty scenariuszy filmowych, np. „Tata, a Marcin powiedział”, od których zaczęło się Jej pisarstwo oraz powieści dla dorosłych i młodzieży. Do uczniów „13 +” adresowane są takie książki, jak: 110 ulic, Wystarczy, że jesteś, 220 linii, czy 13. Poprzeczna, która otrzymała tytuł Książki Roku 2008 przyznany przez Polską Sekcję IBBY.
Uczniowie po raz kolejny mogli przekonać się o tym, że sukces jest wynikiem ciężkiej pracy, a pielęgnowanie i rozwijanie pasji od najmłodszych lat, jest czynnikiem, który wyzwala kreatywność i prowadzi do spełnienia marzeń. „Świat na Was nie czeka” – stwierdziła kategorycznie pisarka – tylko dzięki pracy i temu co mamy do zaoferowania sprawia, że możemy w nim zaistnieć. A zacząć można od zaraz: znane powiedzenie „Jak cię widzą, tak cię piszą” autorka zamieniła na: „Jak piszecie, tak was widzą”. Zdaniem pisarki bardzo ważna jest kultura słowa – wysyłane smsy, maile, posty zamieszczane na portalach społecznościowych są śladem, który pozostawiamy po sobie, świadczą o naszej kulturze.
Pisarka podała również powody, dla których warto czytać i spędzać czas w bibliotece: czytanie sprawia, że lepiej poznajemy siebie, ułatwia kontakty międzyludzkie, buduje więzi, uwrażliwia i wpływa na naszą kulturę słowa.
Spotkanie zakończone wspólnym zdjęciem z autorką upłynęło w miłej atmosferze i zostało zrealizowane w ramach projektu DKK w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Warto dodać, że oprócz młodzieży z Gimnazjum nr 16 wzięli w nim udział uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 14.