Fundusze Europejskie - Program Regionalny

Województwo Małopolskie

Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

A A A

Wydarzenia

W dniu 16 stycznia 2020 r., wykonali dla nas Koncert Noworoczny, artyści ze Szkoły Muzycznej przy Zespole Szkół i Placówek pn. "Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Zespołem muzyków kierowała P. Małgorzata Bała, a wszystkich uczestników wydarzenia powitała Dyrektor Biblioteki, P. Anna Wiśniewska

Zdjęcie koncert noworoczny 16 stycznia 2020

Zdjęcie koncert noworoczny 16 stycznia 2020

Zdjęcie koncert noworoczny 16 stycznia 2020

Zdjęcie koncert noworoczny 16 stycznia 2020

Zdjęcie koncert noworoczny 16 stycznia 2020

17 grudnia 2019, KÄRCHER Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych

Z przyjemnością informujemy, że podczas trzeciej edycji Forum Kultury Wrażliwej, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie (Budynek Główny i Arteteka) otrzymała dostępności certyfikaty we wszystkich trzech kategoriach: wzroku, słuchu i ruchu. To kolejny krok na drodze do uczynienia naszych instytucji kultury otwartymi, w pełni dostępnymi i rozumiejącymi potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Dziękujemy!

Zdjęcie z wydarzenia - trzecia edycja Forum Kultury Wrażliwej

"Kocham Kraków z Wzajemnością" - Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych w WBP w Krakowie – za nami!

O tym, jak przebiegały obchody Tygodnia, mogli przekonać się uczestnicy zajęć oraz pracownicy Biblioteki, którzy aktywnie włączyli się do przygotowań.

W Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży miały miejsce dwa wydarzenia: 4 czerwca, rozpoczęliśmy kulinarną grą literacką "GOTUJ SIĘ!", w której gracze przygotowali  książkę według pewnego przepisu kulinarnego. Ciekawe rekwizyty i zabawne teksty znanych polskich pisarzy sprawiły, że  wszyscy dobrze się bawili.

5 czerwca odbył się Integracyjny Maraton Literacki, przygotowany z myślą o uczniach niewidomych i słabowidzących. Pracownicy Biblioteki oraz zaproszeni goście (m.in. Szymon Laciuga), czytali fragmenty powieści Marcina Szczygielskiego, Za niebieskimi drzwiami. Tekst oraz bardzo ciekawe interpretacje wzbudziły duże zainteresowanie słuchaczy, a piękny „ważko ptak” i niebieskie drzwi wykonane przez plastyczkę, Beatę Ozgę, podkreślały tajemniczy nastrój powieści.

Natomiast 6 czerwca w Artetece, zostały przeprowadzone warsztaty, na których uczestnicy poznali język, cechy oraz historię komiksu, a także stworzyli własną historię obrazkową!

Za udział w zajęciach i wspólną zabawę dziękujemy uczniom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 przy ul. Niecałej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 przy ul. Szujskiego w Krakowie, którzy tak pięknie zaangażowali się w obchody XX Tygodnia Osób Niepełnosprawnych.

Styczeń

  • Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu niewidomych artystów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
  • Omówienie usługi asystenta i przekazanie telefonu dla pracowników Informatorium.
  • Wystawa dokumentująca 70 lat istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie (korytarz przy Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci). Czas trwania: do końca maja.

Luty – marzec

  • Nawiązanie współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 6 im. Jana Pawła II w Krakowie. Stworzenie oferty edukacyjno-kulturalnej dla dzieci i młodzieży z ośrodka.

Kwiecień - maj - czerwiec

  • Kiermasze wyrobów artystycznych młodzieży z ośrodka dla niewidomych i ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Szujskiego w okresie poprzedzającym Wielkanoc.
  • Przygotowanie i realizacja XX Tygodnia Osób Niepełnosprawnych – do działań włączyli się pracownicy Arteteki (relacja osobno). Z oferty skorzystali uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, SOSW nr 6, na ul. Niecałej oraz SOSW nr 1, ul. Szujskiego w Krakowie.
  • Realizacja I etapu projektu ministerialnego opartego na współpracy z młodzieżą ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie pn: "Świat zamknięty w dotyku". Oferta czytelnicza dla dzieci i młodzieży niewidomej w ramach programu Kultura Dostępna, w którym biorą udział członkowie zespołu Biblioteka bez Barier. Projekt zostanie zakończony w listopadzie tego roku.
    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
    Patronat honorowy: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.
  • Rozpoczęcie kursu języka migowego PJM, dofinansowanego przez Odział PEFRON-u w Krakowie. Zajęcia prowadzi P. Adam Stromidło, prezes Małopolskiego Związku Głuchych.

 Logo programu

 

Powrót