Kwietniowy weekend 23-24 kwietnia to wielkie święto książki. Z tej okazji Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zapraszają na kolejną edycję Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Ideą akcji jest rozwój czytelnictwa w regionie. Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W Małopolskich Dniach Książki rokrocznie bierze udział kilkadziesiąt księgarni i bibliotek z całej Małopolski, organizując w tym czasie wiele imprez związanych z promocją czytelnictwa, promocją autorów oraz nowości wydawniczych.
Jak co roku z okazji „Książki i Róży” czeka nas wiele atrakcji. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie 23 kwietnia zaprasza na Literacki Piknik Rodzinny, a 24 kwietnia na spotkanie z Beatą Bochińską oraz warsztaty „Jak pisać krytycznie” z Jarosławem Czechowiczem. W całej Małopolsce odbywać się będą warsztaty i spotkania zarówno w księgarniach i bibliotekach.
Wraz z Partnerem wydarzenia – Krakowskim Biurem Festiwalowym, zapraszamy już od 22 kwietnia na Pl. Św. Marii Magdaleny, gdzie odbywać się będzie Krakowski Kiermasz Książki.
Organizatorami Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” są: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
Patronat medialny: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, Czasdzieci.pl.
O wszystkich wydarzeniach dziejących się w Małopolsce informujemy w serwisach: ksiazkairoza.pl oraz rajska.info
PROGRAM MAŁOPOLSKICH DNI KSIĄŻKI „KSIĄŻKA I RÓŻA”
23 KWIETNIA - LITERACKI PIKNIK RODZINNY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
godz. 13.00-17.00
- RAJSKIE WARSZTATY Z BUM! BUM! RURKAMI
23 kwietnia, godz. 13.15
Zajęcia, które pokażą uczestnikom świat muzyki, jakiej dotąd nie znali. Czekają nas wspólne kreatywne zabawy, dużo ruchu oraz nauka gry na niezwykłym instrumencie - Bum Bum Rurkach! To wspaniała rozrywka dla całej rodziny.
- DIY DZIAŁAJ!
23 kwietnia, I tura: godz. 13:30, II tura: 14:30
Zajęcia przeznaczone dla kobiet 18+, które chcą rozwijać swoją kreatywność, uczyć się nowych rzeczy, a także ułatwiać i upiększać sobie życie wykonując różne proste projekty z wykorzystaniem różnorodnych technik (decoupage, upcycling, paper mache itp). Na zajęciach nauczymy się również wykorzystywać w pełni narzędzia, sprzęty i technologie, które są ogólnodostępne dla każdego. Każda osoba uczestnicząca w zajęciach będzie mogła własnoręcznie stworzyć i zabrać ze sobą wspaniały komplet biżuterii, na który składają się: naszyjnik, broszka oraz pierścionek."
zapisy: o treści zawierającej imię, nazwisko i wybraną godzinę zajęć. W tytule maila prosimy wpisać „DIY KSIĄŻKA I RÓŻA”
zapisy trwają do 20 kwietnia
- ODKRYJ PIERWIASTEK MAŁOPOLSKI – Literacka Gra Terenowa
23 kwietnia, godz. 14.00
Młodzi odkrywcy i badacze podążający śladem tajemniczego wędrowca będą musieli odnaleźć elementy składające się na magiczny pierwiastek Małopolski. Ich droga będzie wiodła przez małopolskie stare zamczyska, niebosiężne góry i najgłębsze jeziora. Będą musieli zmierzyć się ze smokiem i Panem Twardowskim oraz zstąpią do najpilniej strzeżonych komnat klasztornych bibliotek, a wszystko po to by odnaleźć esencję magicznego regionu jakim jest Małopolska.
- CZARODZIEJE MOGĄ WSZYSTKO
23 kwietnia, godz. 14.30
Świat magii i czarów obecny w literaturze pobudza naszą wyobraźnię, pomaga w kreowaniu pomysłów, zachęca do fantazjowania. A gdyby tak stać się Czarodziejem? Ale nie takim, który wyczarowuje królika z kapelusza, ale takim, który realizuje swoje cele i sprawia, że marzenia się spełniają. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się jak można wpłynąć na swoje życie. Będziemy je zachęcać do pracy nad sobą, do rozwijania empatii i asertywności.
Warsztaty poprowadzi dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik Instytutu Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz specjalista w dziedzinie biblioterapii. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 9-12 lat.
- DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI
23 kwietnia, godz. 16.00 – 17.00, sala 53
Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek, to nie lada gratka dla miłośników literatury. Każdy kto ma w domu prywatną biblioteczkę wie, że sam fakt posiadania książek na półce jest powodem do dumy i radości. I choć wszystkie, z definicji, darzy bezinteresowną miłością, po chwili zastanowienia wskazać mógłby przynajmniej jedną pozycję, w stosunku do której żywi uczucia nieco mniejsze – pochopny zakup, nietrafiony prezent, utwór, z którego się wyrosło, lub który po prostu się znudził. Książka, której nikt nie bierze w ręce traci swą magiczną moc. Znajdź jej więc nowego właściciela.
- SPOTKANIE Z O. LEONEM KNABITEM
23 kwietnia, godz. 16.00, wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci
Dla najmłodszych czytelników przygotowano także gry sprawnościowe, planszówki 3D a całe rodziny zaprosimy do zabawy przy przestrzennej wersji gry Carcassonne.
24 KWIETNIA – SPOTKANIA I WARSZTATY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
- GALA FINAŁOWA KONKURSU „DRZEWO RECENZJI”
24 kwietnia, godz. 10.00
Celem konkursu jest rozwijanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży, ich aktywności twórczej oraz rozbudzanie zainteresowań dzieci i młodzieży czytelnictwem. Wszystkie prace (na specjalnie przygotowanych w tym celu kolorowych karteczkach) zostaną zawieszone na przestrzennym drzewku wyeksponowanym Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci.
- SPOTKANIE Z BEATĄ BOCHIŃSKĄ
24 kwietnia, godz. 10.00, Arteteka WBP w Krakowie
Beata Bochińska - historyczka designu, specjalistka zarządzania designem i rozwojem produktu, kolekcjonerka. Autorka metodologii prognozowania trendów stylistycznych z wykorzystaniem profili klienta. Napisała kilkaset artykułów specjalistycznych, raportów i książek poświęconych zarządzaniu designem. Producentka i współautorka filmów dla TV i kontentu dla portali branżowych. Wykładowczyni krytyki designu na Uniwersytecie Warszawskim i zarządzania rozwojem nowego produktu w SGH w Warszawie. Prowadzi dedykowane warsztaty dla firm z tworzenia korzyści biznesowych w oparciu o wykorzystanie designu i szkolenia dla kolekcjonerów i miłośników designu. Jurorka konkursów projektowania usług o zasięgu globalnym (Nowy Jork, Sydney, Kair, Warszawa) w dziedzinach: design, digital media i software design.
Autorka książki „Zacznij Kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową”.
- CZYTAM SOBIE!
24 kwietnia, godz. 10.00, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci WBP w Krakowie
Warsztaty czytelnicze, na których dzieci będą czytać i ilustrować książki.
Gość: ilustrator Marcin Bruchnalski. Jego ilustracje ukazywały się w Misiu, Pentliczku i Bajkach-Grajkach.
Brak wolnych miejsc
- JAK PISAĆ KRYTYCZNIE?
24 kwietnia, godz. 17.00, Arteteka WBP w Krakowie
Warsztaty skierowane do osób zajmujących się pisaniem o książkach, redagujących blogi o literaturze, planujących pisanie krytycznych tekstów o książkach. Podczas zajęć omówione zostaną zasadnicze dylematy, trudności, wątpliwości i rozczarowania wynikające z tworzenia tekstu krytycznoliterackiego. Wyjaśniona zostanie istota konstruktywnej krytyki. Będzie można podyskutować na temat tego, komu i w jakiej formie potrzebna jest dzisiaj krytyka literacka. Uczestnicy warsztatów podejmą próbę stworzenia własnego tekstu krytycznego, porozmawiają o pisaniu i redagowaniu opiniotwórczego bloga krytycznoliterackiego.
Warsztaty poprowadzi Jarosław Czechowicz - ur. 1978, absolwent filologii polskiej UJ oraz Podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej UJ. Niezależny recenzent, autor ponad tysiąca omówień współczesnej literatury polskiej i światowej. Autor bloga krytycznoliterackiego "Krytycznym okiem". Na co dzień nauczyciel języka polskiego i wielbiciel Islandii. Współpracuje z mediami i bibliotekami w Polsce przy promocji czytelnictwa.
Brak wolnych miejsc
Podróż Kolejami Małopolskimi w tym dniu umilą książki rozdawane przez organizatorów wydarzenia.