Dobiegł końca I etap VII edycji ogólnopolskiego konkursu Bibliotekarz Roku 2016. Kapituła Medalu Małopolskiego Bibliotekarza Roku po zapoznaniu się z osiągnięciami kandydatów wybrała, w dniu 16 marca br. przyznała ten tytuł Mirosławie Bogacz nauczycielowi-bibliotekarzowi w XI Liceum Ogólnokształcącym im. M. Dąbrowskiej w Krakowie.
Kapituła doceniła jej pracę w tworzeniu i prowadzeniu nowoczesnej biblioteki szkolnej, ogromne zaangażowanie w promocję czytelnictwa, współpracę z licznymi instytucjami i organizacjami oraz realizację projektów o zasięgu międzynarodowym. Ogrom pracy włożony w popularyzację nowych technologii w bibliotekach i systematyczne, wieloletnie, dzielenie się wiedzą z innymi bibliotekarzami. Mirosława Bogacz została małopolską kandydatką do drugiego, ogólnopolskiego etapu konkursu na Bibliotekarza Roku 2016.
Laureatce i wszystkim nominowanym gratulujemy. Zachęcamy do poznania pracy i zasług kandydatki z Małopolski oraz oddania na nią głosu w plebiscycie internetowym od 12 kwietnia do 10 maja 2017 r. na portalu SBP.
Do VII edycji zgłoszono czterech kandydatów, są to:
- Mirosława Bogacz – nauczyciel-bibliotekarz w XI Liceum Ogólnokształcącym im. M. Dąbrowskiej w Krakowie,
- Wojciech Kowalewski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie,
- Anna Szczygieł z Filii w Grobli Gminnej Biblioteki Publicznej w Drwini,
- Marzena Wołek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie.
Honorowy patronat nad wojewódzkim etapem konkursu objął Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego.
Sylwetki kandydatów:
Mirosława Bogacz pracuje w XI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie jako nauczyciel bibliotekarz od 27 lat. W bibliotece skomputeryzowanej i odpowiednio wyposażanej. Współpracuje z TNBSP, WBP, PBW, OEIiZK. Działania biblioteki prezentuje w prasie metodycznej (3 artykuły w 2016 r). Aktywizuje uczniów w ramach konkursów organizowanych przez środowiska bibliotekarskie i samodzielnie (np. konkurs na wydanie własnej książki „Misja-Książka!”). Uczestniczy w ogólnopolskich kampaniach np. „Zaczytani” - zbiórka książek dla dzieci z domów dziecka i szpitali, ”Tydzień Książek Zakazanych”. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką projektu eTwinning: „Teens and Money” zrealizowanego z Francją, Ukrainą, Słowacją i Turcją. Projekt otrzymał Europejski Znak Jakości eTwinning za innowacyjność. Od września 2016 realizuje projekt „Once upon today… in Europe” promujący Kraków i Małopolskę. W 2016 r. pozyskała dla biblioteki w ramach NPRCz na ponad 600 „książek marzeń” i rozreklamowała je w ogólnoszkolnej kampanii. W 2016 r. została uhonorowana przez Prezydenta Krakowa certyfikatem „Nauczyciel z Pasją”. Jest Redaktorem naczelnym ogólnopolskiego kwartalnika metodycznego "Biblioteka-Centrum Informacji" (od 2008 r.) promującego nowe technologie i innowacyjne podejście do pracy bibliotek różnego typu, autorką pierwszego poradnika dla bibliotekarzy dotyczącego komputeryzacji biblioteki szkolnej: „Vademecum skomputeryzowanego nauczyciela bibliotekarza” oraz rozdziału dotyczącego komputeryzacji bibliotek szkolnych w: „Nowym vademecum nauczyciela bibliotekarza”. Publikuje w czasopiśmie metodycznym „Biblioteka w Szkole”. Mirosława Bogacz jest osobą kreatywną, życzliwą i kompetentną. Chętnie pracuje w zespole i dzieli się doświadczeniami. Jest otwarta na nowe wyzwania i pomysły, chętnie pracuje z uczniami, w których budzi pasję czytelniczą. Identyfikuje się z zawodem nauczyciela bibliotekarza, promuje go w środowisku i stara się, żeby wysokie standardy pracy budowały prestiż tego pasjonującego zawodu.
Wojciech Kowalewski od 2000 r. pracuje Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, obecnie jako specjalista w Zespole Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, instruktor ds. komputeryzacji bibliotek, członek zespołu ds. bibliografii regionalnej w Małopolsce. Jest członkiem SBP. W ramach pracy instrukcyjno-metodycznej wspiera procesy komputeryzacji bibliotek publicznych w Małopolsce, pomaga we wdrożeniach i administracji programów bibliotecznych (ponad 200 wdrożeń w bibliotekach), prowadzi specjalistyczne szkolenia (ok. 100 w 2016 r.) i konsultacje dla bibliotekarzy. Pracował przy projekcie Krakowczyta.pl. W 2016 r. opracowywał i przeprowadzał warsztaty nt. wdrożeń zasad RDA i deskryptorów BN – 30 spotkań. Brał udział w spotkaniach Zespołu ds. Bibliografii Regionalnej ZG SBP. Wygłaszał wykłady na konferencjach np. „Nowe narzędzie indeksowania w bibliografii regionalnej”, „Co mogę dla ciebie znaleźć? Nowy interfejs Bibliografii Małopolski”, "Wspólne korzyści, jeden cel – krakowczyta.pl", „E-booki w OPAC - czy integracja metadanych jest konieczna?”. Przyczynia się do popularyzacji działań bibliotek Krakowa i Małopolski w zakresie stosowania nowych technologii, m.in. przez badania i publikacje o komputeryzacji bibliotek, organizacji bibliotek cyfrowych i digitalizacji zbiorów. Bierze udział w pracach zespołów i komisji (Bibliografii Regionalnej w Małopolsce, Nowych Technologii przy ZG SBP, Rozwoju Deskryptorów Biblioteki Narodowej) oraz w spotkaniach i konferencjach bibliotekarzy w skali ogólnopolskiej. Pracuje w Konsorcjum Bibliotek „Sowa”. Do jego osiągnięć zawodowych może zaliczyć: przyczynienie się do rozwoju serwisu Fidkar Małopolski, Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, wsparcie dydaktyczne bibliotek, działalność badawczo-rozwojową i integracyjną. Wojciecha Kowalewskiego cechuje kreatywność, rozpoznawanie, wdrażanie i ewaluacja praktycznych działań związanych z rozwojem technologicznym bibliotek. Chęć dzielenia się wiedzą. Przełamywanie stereotypów i budowanie pozytywnego wizerunku zawodu bibliotekarza. Wytrwałość w działaniach i praktyczność.
Anna Szczygieł od 18 lat bibliotekarz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Drwini - Filia w Grobli. Jest członkiem SBP. Przez lata zmieniała bibliotekę w placówkę nowoczesną i przyjazną czytelnikowi, odpowiednio wyposażoną. Rozpoczęła komputeryzację procesów bibliotecznych. Dla najmłodszych stworzyła Kącik Malucha, wyposażony przez sponsorów. Współpracuje z wieloma instytucjami np. Szkołą w Grobli, Gminnym Centrum Kultury i Promocji, Przedszkolem, Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Stowarzyszeniem Groblaków, Kołem Gospodyń Wiejskich, Gminnym Klubem Honorowych Dawców Krwi PCK. Wspólnie organizują: konkursy literackie, plastyczne, warsztaty artystyczne, spotkania autorskie. Jest inicjatorką i współorganizatorką wielu imprez czytelniczych, w tym: Balu Karnawałowego dla dzieci, ferii i wakacji w Bibliotece, II Gminnego Przeglądu Teatrzyków Przedszkolnych, konkursu poświęconego twórczości J. Barana, akcji Narodowe Czytanie, cyklu „ Teatr, Mama i Ja”. Pracowała w jury konkursu recytatorskiego, przygotowywała uczestników konkursu plastycznego. Zorganizowała 12 spotkań w Klubie Małego Czytelnika, dla dorosłych „Spotkania z poezją i kolędą”, dla młodzieży cykliczne „Wieczory gier planszowych”. Pracowała przy realizacji projektu Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz organizacji obchodów Jubileuszu 200-lecia szkoły w Grobli. Od wielu lat promuje lokalnych twórców, organizując wystawy fotografii, malarstwa, pielęgnuje pamięć o pochodzącym z Grobli poecie i publicyście Władysławie Rutkowskim (sesja i konkursy recytatorskie w 20 rocznicę jego śmierci). Posiada zdolności plastyczne, sama organizuje i prowadzi wiele zajęć dla dzieci i dorosłych. Anna Szczygieł rozumie współczesną bibliotekę jako miejsce informacji, wiedzy, spotkań, integracji różnych środowisk, współpracy instytucjonalnej i lokalnej. Rozwija swoją działalność w pełni wykorzystując potencjał lokalny. Jest osobą kreatywną, otwartą na zmiany i postęp. Cechuje ją pogodne usposobienie, życzliwość, łatwość nawiązywania kontaktów. Jest dokładna i systematyczna.
Marzena Wołek pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie od 20 lat, obecnie jako kierownik Działu dla Dzieci i Młodzieży. Dużą wagę przykłada do promocji literatury i czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i ich rodziców. Organizuje różnorodne, często nowatorskie, formy zajęć z przysposobienia bibliotecznego, literackie czy edukacyjne (w 2016 r. ponad 260). Jest zapraszana do przeprowadzenia zajęć w szkołach i przedszkolach. Oprócz tradycyjnych form, jakimi są spotkania autorskie, warsztaty literackie, plastyczne, lekcje biblioteczne, ma w swojej ofercie akcje uliczne, flash-mob’y, imprezy w parku, czy np. cotygodniowe atrakcje literackie w ramach wakacyjnej imprezy ogólnomiejskiej „Wałowa Steet Art.”. Od 2016 r. prowadzi cykliczne spotkania o charakterze biblioterapeutycznym dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz wychowanków Domu Dziecka. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe a ogromne doświadczenie w pracy z młodym czytelnikiem czyni ją autorytetem w środowisku tarnowskich bibliotekarzy, dla których prowadzi warsztaty metodyczne. Kieruje praktykami studentów PWSZ w Tarnowie. Marzena Wołek to osoba nieprzeciętnie aktywna i twórczo zaangażowana. Praca z młodym czytelnikiem stała się jej największą pasją i życiowym powołaniem. Opracowała setki oryginalnych scenariuszy lekcji bibliotecznych i zajęć, które w większości sama lub we współpracy z koleżankami zrealizowała. Jest filarem koncepcyjnej pracy Biblioteki w obszarze działań na rzecz młodych czytelników. Otwarta i bezpośrednia potrafi zjednywać sobie zarówno przedszkolaków jak i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Luźną atmosferę i humor, jakie towarzyszą jej spotkaniom z czytelnikami, potrafi harmonijnie łączyć z utrzymaniem wśród nich koncentracji i niezbędnej dyscypliny. Dzięki tej umiejętności jej współpraca z placówkami oświatowymi trwa od lat i stała się trwałym elementem programu edukacyjnego tych placówek.