W 2016 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie kontynuowała działania kulturalno-edukacyjne w ramach programu Szkoła @ktywnego Seniora, prowadzone na rzecz osób starszych. Seniorzy mieli możliwość regularnie spotykać się w ramach sekcji tematycznych, uczestniczyć wykładach i seminariach czy też uczyć się języków obcych oraz obsługi komputera.
Spotkania w ramach Sekcji Krajoznawczej stanowiły doskonałą okazję do podzielenia się własnym dorobkiem krajoznawczym, uzyskania porady w zakresie doboru dla siebie odpowiedniej formy aktywności poznawczej, włączenia się w planowanie i organizację wycieczek lub spacerów edukacyjnych. W 2016 roku seniorzy skupieni wokół sekcji mieli okazję zwiedzić m.in. zamek w Nowym Wiśniczu, rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach czy też urokliwą wieś Zalipie.
W trakcie spotkań Sekcji Plastycznej, miłośnicy rzemiosła artystycznego mieli możliwość realizować swoje pasje, tworząc patchworki, wycinanki, ozdoby oraz inne elementy rękodzieła. Prace członków Sekcji Plastycznej prezentowano podczas wystaw organizowanych na terenie Biblioteki.
Członkowie Zespołu Poetycko-Muzycznego pieczołowicie przygotowywali się do występów, opracowując teksty piosenek, ćwicząc wokal oraz układy artystyczne. W ciągu roku Zespół zaprezentował się kilkukrotnie w tym m.in. podczas IV Scenicznego Przeglądu „Starsi Panowie Dwaj” czy też dając występ pt.: „Pół-żartem: kwietniowy kogel mogel” oraz śpiewając „Pastorałki”.
Cały rok seniorzy mieli możliwość uczestnictwa w licznych i zróżnicowanych warsztatach komputerowych prowadzonych przez pracowników, stażystów i wolontariuszy WBP w Krakowie. Dzięki udziałowi w zajęciach kursanci zyskali nowe umiejętności, które z całą pewnością będą dla nich bardzo przydatne, biorąc pod uwagę to, jak ważna w dzisiejszych czasach jest umiejętność obsługi komputera i internetu.
W ramach cyklu zajęć S@S... na zdrowie! seniorzy mieli okazję wzięcia udziału w spotkaniach choreoterapeutycznych, które przeznaczone były dla wszystkich miłośników tańca i ruchu. Ponadto dla zwolenników innej formy aktywności fizycznej zorganizowano zajęcia Tae Kwon Do, stanowiące doskonały sposób na utrzymanie kondycji fizycznej i psychicznej w każdym wieku. Spotkania prowadzone były przez doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów.
Szkoła @ktywnego Seniora to również liczne wykłady, seminaria, konferencje oraz spotkania z kulturą i językami obcymi. W 2016 roku obyły się prelekcje dotyczące m.in. bezpieczeństwa w internecie, tradycji i kultury Japonii czy też bioróżnorodności owadów. Na uwagę zasługuje fakt, że program S@S znalazł się w katalogu „dobrych praktyk” Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Sieci LABIB.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć i zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w jubileuszowym 2017 roku, w którym obchodzić będziemy dziesięciolecie działalności Szkoły @ktywnego Seniora.