Katalog Online

wczytywanie formularza przeszukiwania katalogu...

Baza danych EBSCO

Witamy na Rajskiej

Materiał przygotowany dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

A A A

Ferie 2019  Ferie 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy wiemy, że niezależnie jak długo trwa czas wolny od szkoły, dla uczniów to zawsze będzie za krótko. Ferie w Małopolsce skończyły się już chwilę temu, a dzieci z mniejszym lub większym zapałem powróciły do szkolnych ławek. Niektórzy wspominali feryjne wyjazdy, inni zaś swój pobyt w mieście, który wcale nie musiał być nieciekawy! Zadbaliśmy o to, oferując uczniom z Krakowa i okolic całą gamę różnorodnych zajęć i warsztatów organizowanych podczas Ferii na Rajskiej. Zasada była jedna – nikt nie mógł się nudzić! Na wysokości zadania stanęli zarówno nasi młodzi czytelnicy, jak i panie pracujące w Artetece, Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci oraz Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej – wszyscy razem doskonale bawili się podczas interesujących warsztatów, zarówno plastycznych jak i multimedialnych.

Grupy, które odwiedziły Wypożyczalnię i Pracownię dla Dzieci, mogły wybrać się w niezwykłą podróż na odległą Antarktydę podczas zajęć inspirowanych książką Rafała Witka pt. „Wyprawa na biegun”. Uczniowie poznali historię odkrycia tego niedostępnego rejonu świata i przekonali się, że nawet najcięższa zima w Polsce jest lekka w porównaniu z antarktycznymi mrozami. W odkrywaniu kontynentu „pomagali” im dwaj znani podróżnicy: Ronald Amundsen oraz Robert Falcon – dzieci mogły poznać ich sylwetki i razem z nimi śledzić dzikie ścieżki Antarktydy. A potem puścili wodze wyobraźni: przy użyciu farb, pasty do zębów, naklejek oraz innych materiałów plastycznych uczniowie wykonywali w grupach prace plastyczne związane z tematyką warsztatów, zaś na koniec wzięli udział w przestrzennej grze planszowej.

Dla tych, którym z mrozem nie po drodze, Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci przygotowała warsztaty zgoła odmienne. „Magiczne kamienie” przeniosły uczniów do fascynującego świata minerałów, które, jak się okazuje, otaczają nas na co dzień. W końcu kamienie to nie tylko brylanty na palcach. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, czym różnią się kamienie szlachetne od półszlachetnych, gdzie na świecie jest największa kopalnia diamentów, co czekolada ma wspólnego z kamieniami, a także jakie ciekawe kamienie można znaleźć podczas spaceru w Krakowie. Nie zabrakło części artystycznej – każdy z uczestników mógł wykonać własny magiczny kamień.

W Artetece grupy mogły liczyć na porządną dawkę ruchu, a wszystko to podczas gigantycznej gry planszowej, która ewoluowała zgodnie z ich preferencjami. Dzieci, podzielone na mniejsze zespoły, mogły dowolnie modyfikować swoje pola gry i uzupełniać nimi te, które zostały już wcześniej przygotowane. Dla każdego z zespołów był także przygotowany plecak z odpowiednimi „itemami” – pomocami do gry.

Jeśli nie gra, to może teatr? Na dzieci czekały także zajęcia teatralne, na których mogły dowiedzieć się, jak wygląda praca aktora, a także rozwinąć swoje talenty plastyczne podczas tworzenia swoich własnych kukiełek – harmonijkowych smoków.

Ci, którzy woleli bardziej statyczne zajęcia, mogli zasiąść przed komputerem i rozpocząć swoją karierę w świecie animacji komputerowej. Podczas multimedialnych zajęć dzieci dowiedziały się, czym jest animacja oraz jak się ją tworzy, następnie mogły samodzielnie użyć komputerów i tabletów, aby stworzyć swój pierwszy, prosty filmik animowany.

Fani komputerów mogli liczyć także na porządną dawkę wiedzy związaną z kodowaniem. Być może właśnie z tych uczniów wyrośnie kolejne pokolenie programistów, a wszystko dzięki temu, że podczas  zajęć w Artetece nauczyli się, jak działa kod i w jaki sposób można go używać. Świeżo zdobytą wiedzę dzieci wykorzystały próbując zakodować trzy rodzaje robotów, tak, aby wykonały określone, coraz trudniejsze zadania.

Na dużą dawkę komputerowej wiedzy mogły też liczyć grupy, które wybrały ferie w Wypożyczalni i Pracowni Komputerowej. Tam zadały sobie pytanie – czym w zasadzie jest ta internetowa małpa? I czy w każdym kraju to jest małpa, a może jednak jakieś inne zwierze? Od czego to zależy? Tak, zajęcia „Skąd się wzięły małpy w Internecie?” rozłożyły Internet na części pierwsze. Dzięki nim dzieci stały się prawdziwymi sieciowymi specjalistami.

Warsztatów było sporo, ale i uczestników co niemiara. Podczas Ferii na Rajskiej na zajęcia do naszej Biblioteki przyszło ponad 300 dzieci! Żal było kończyć tak ciekawe ferie, jednak, jak wiadomo, po każdym urlopie przychodzi czas na powrót, czy to do pracy, czy do szkoły. Na szczęście już za kilka miesięcy wakacje.

Do zobaczenia na Rajskiej J