„Zbigniew Herbert – eseista i podróżnik. Opowieść o szkicach Zbigniewa Herberta i jego podróżach do Grecji, Włoch i Holandii”- to temat spotkania z Markiem Zagańczykiem, które odbyło się 6 grudnia 2018 w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży.
Podróże Herbertowskie to czas darowany nam, jako odbiorcom. To nie tylko potężna dawka wiedzy, którą dzieli się z nami poeta i autor Barbarzyńcy w ogrodzie, Martwej natury z wędzidłem i Labiryntu nad morzem. To również refleksja i wskazówka do tego, jak przygotować się do wyprawy: podjąć trud wyzwania i zapoznać się z historią miejsc, które chcemy zwiedzić, ich architekturą i sztuką, biografią osób, których dzieła możemy oglądać. Herbert podpowiada, jak zachować cierpliwość w oglądaniu świata, otworzyć się na teksty kultury i podjąć próbę łączenia przeszłości ze współczesnością. Biografia nawet mniej znanego artysty może okazać się pretekstem do podróży nie tylko w głąb mitycznych krain i biblijnych dziejów, do których często odwołuje się poeta, ale przede wszystkim w głąb nas samych. „Najważniejsze to zachować ciekawość świata” - mówił na zakończenie swojej prelekcji P. Marek Zagańczyk –nie ufać przesadnie swojej pamięci, zapisywać w notesach, wklejać fotografie i tworzyć własne „muzea wyobraźni”.
Opowieści o Herbercie, która odbyła się w ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta wysłuchali uczniowie szkół średnich z Tarnowa, Skawiny i Krakowa.