Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie w ramach projektu Wakacje na Rajskiej - z Rajską dookoła świata zaprasza dzieci w literacką podróż do najdalszych lądów i dawnych czasów.
Na zajęciach uczestnicy zetkną się z terminem wielokulturowości i historią ludzkości, nauczą tolerancji dla inności, dowiedzą, gdzie leżą odległe kraje i jakie są znaki szczególne kultury zamieszkujących je ludów, rozwiną wrażliwość na lekturę i poznają wiele ciekawych wierzeń z czterech stron świata. Ponadto w ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty baletowe, zajęcia na których dzieci będą tworzyły własne komiksy oraz poznają sztukę sumi-e - ilustrowanie tuszem, zaczynając od najczęściej spotykanych w japońskiej sztuce motywów takich jak bambus, kwiaty śliwy i wiśni.
Na miejskiej plaży znajdować się będzie stoisko biblioteki, gdzie całe rodziny będą mogły czytać na świeżym powietrzu, a najmłodszych czytelników będziemy zapraszać na organizowane tam warsztaty i gry. Na stoisku biblioteki w parku będzie można oddać również książki wypożyczone z biblioteki.
Warsztaty w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci :
Wiek uczestników: 5-10 lat, Liczba uczestników: 25 os., Czas trwania: 1,5 godz.
Warsztaty „Z baśnią dookoła świata” składać się będą ze slajdowiska wprowadzającego w kulturę i historię danego kraju, pracy z mapami (wykorzystywane przy tym będą m. in. „Mapy” Mizielińskich, mapy do kolorowania oraz atlasy dla dzieci), lektury oryginalnej baśni z danego zakątka świata oraz warsztatu twórczego związanego z wcześniejszą lekturą. W zależności od specyfiki wcześniejszego tekstu oraz kultury danego kraju/ludu podejmowane będą działania plastyczne, ruchowe, muzyczne lub sensualne.
Tematy do wyboru:
Indie – „Spójrz na księżyc”. Warsztaty sensoryczne – przyprawy i zapachy Orientu.
Japonia – „Kwitnąca wiśnia”. Warsztaty plastyczne – drzewo wiśni przy użyciu materiałów z butelek PET.
Chiny – „Ogród tysiąca piwonii”. Warsztaty literacko-plastyczne „Smok chiński”
Afryka – „ Leniwy Tusi i jego poddani”. Warsztaty muzyczno-ruchowe „Pawiany”.
Australia – „Dobry Nurrundere” . Warsztaty plastyczne, mozaika aborygeńska oraz wykonanie mini didgeridoo.
Kanada – „Piękny zielony wojownik”. Warsztaty plastyczno-muzyczne „Indiańska wioska”.
Iran – „Słowik i róża”. Warsztaty plastyczno-teatralne – modele kwiatów występujących w baśni oraz inscenizacja baśni.
Daleka Północ – „O wielkim niedźwiedziu”. Warsztaty inspirowane baśnią inuicką (eskimoską) oraz warsztaty plastyczne „Wioska z Dalekiej Północy”.
Terminy i tematy warsztatów odbywających się w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci do uzgodnienia pod nr tel. 12 37-52-256
Warsztaty w Artetece
Wiek uczestników: 6-12 lat, Liczba uczestników: 30 os., Czas trwania: 1,5 godz.
Mini książka, maxi zabawa. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, że książki mogą mieć różne formy. Celem spotkania będzie stworzenie własnej książki w wersji miniaturowej. Dzieci będą mogły wykorzystać samodzielnie stworzone książeczki jako zawieszki. Dzięki temu gotowa praca będzie też stanowiła wisiorek, przez co wykonana książeczka zawsze będzie mogła być z jej autorem
Balet w książce. Warsztaty taneczno-literackie. Warsztaty mają na celu propagowanie sztuki tanecznej oraz rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci. Zajęcia składają się z trzech bloków trwających w sumie 2,5 godziny i są konstruowane na podstawie jednej z serii książek pt. Bajki Baletowe wyd. Studio Blok („Bajki Baletowe to seria książek dla dzieci i młodzieży [6-13 lat], która w ciekawy i przystępny sposób wprowadza młodego czytelnika w świat baletu”).
Świat Komiksu – warsztaty . Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię komiksu oraz etapy rozwoju tej sztuki. Dowiedzą się o różnych ciekawostkach związanych z najpopularniejszymi zjawiskami i motywami komiksowymi. Zajęcia mają na celu rozbudzenie wyobraźni młodych adeptów tej dziedziny literatury, pobudzenie ich kreatywności w tworzeniu własnego komiksowego świata.
Legendy tuszem malowane. W trakcie warsztatów dzieci będą miały okazje poznać legendy obecne w literaturze japońskiej. W niektórych z nich przekazywany jest uniwersalny morał triumfu dobra nad złem, niektóre, po prostu opowiadają fantastyczne historie lub próbują wyjaśnić zjawiska przyrodnicze. Między kolejnymi historiami dzieci, będą mogły nauczyć się sztuki sumi-e, czyli ilustrowania tuszem. Jest to klasyczna forma z pogranicza malarstwa i kaligrafii. Zaczynając od najczęściej spotykanych w japońskiej sztuce motywów jak bambus, kwiaty śliwy i wiśni.
Terminy i tematy warsztatów odbywających się w Artetece do uzgodnienia pod nr tel.12 37 52 141