Drukuj

Senior na wakacjach w bibliotece

Po raz kolejny zakończył się letni cykl zajęć Szkoły @ktywnego Seniora w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Podczas tegorocznej edycji seniorzy mieli okazję wziąć udział w wielu kursach komputerowych, szkoleniach oraz konsultacjach związanych z obsługą tabletów oraz smartfonów. Wszystko to przy wsparciu platformy edukacyjnej – kursy.rajska.info, której celem jest zachęcenie do samokształcenia, możliwość utrwalenia nabytej wiedzy, a także wymiana doświadczeń on-line z innymi kursantami oraz prowadzącymi szkolenia.

Największą popularnością cieszyły się zajęcia z efektów do zdjęć. Można było na nich poznać kilka przydatnych programów służących do edycji fotografii, m. in. Piccy, Pixlr i Zdjęcia Google. Dla osób chcących dzielić się swoimi przeżyciami, pasjami lub opiniami na dany temat, powstał kurs zakładania bloga z użyciem platformy WordPress. W letnie seniorzy mieli również możliwość skorzystania z kursu dotyczącego obsługi internetu na poziomie średnio zaawansowanym oraz odbywały się zajęcia dotyczące prezentacji multimedialnych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również spotkania na temat obsługi smartfonów i tabletów. Uczestnicy poznali możliwości aparatu i edytora zdjęć, dowiedzieli się między innymi jak dodawać zdarzenia do kalendarza Google oraz jak korzystać z przydatnych aplikacji. Renata Augustyn, kierownik Dział Edukacji, Nauki i Badań WBP w Krakowie, uważa, że tego umiejętności są dziś  niezbędne – Nowe technologie przyczyniają się do znacznego polepszenia jakości życia osób starszych oraz pomagają we wzmocnieniu relacji społecznych i międzypokoleniowych.

Na początku czerwca, osoby należące do Sekcji Krajoznawczej wybrały się na wycieczkę do Tyńca, gdzie miały okazje odwiedzić Opactwo Benedyktynów. Miesiąc później seniorzy udali się do klasztoru Kamedułów na krakowskich Bielanach, gdzie zwiedzali klasztor, kaplice oraz katakumby. W tym dniu wyjątkowo wstęp miały również kobiety. Na spotkaniach na Rajskiej uczestnicy sekcji przygotowywali trasę i opisy odwiedzanych obiektów. A po każdej wycieczce porządkują zgromadzoną dokumentację, przygotowują prezentację, uzupełniają Kronikę. I już planują następne wycieczki. Wszystko to pod okiem koordynatora Szkoły @ktywnego Seniora – dr Marii Jedlińskiej.

Przez całe wakacje odbywały się również zajęcia z językiem rosyjskim. Co tydzień spotykały się osoby, które chciały poszerzyć swoją wiedzę, poczytać i porozmawiać w języku naszych wschodnich sąsiadów. Już wkrótce rozpocznie się rekrutacja i spotkania z kulturą i językiem hiszpańskim, francuskim, włoskim, niemieckim i angielskim. Warto zatem śledzić aktualności na blogu wolontariuszy - Rajska Blog.

Na zakończenie letniego cyklu wydarzeń przy Rajskiej, chętni  będą mogli wziąć udział w dwóch wykładach. Pierwszy z nich, pt. „Wiem, co podpisuję” odbędzie się 21 września. Poruszane zostaną w nim m. in. kwestie zachowania ostrożności podczas zawierania umów oraz prawa i obowiązki konsumenta usług telekomunikacyjnych. Drugi z wykładów pt. „Żeby coś się zdarzyło – migawki z podróży do Chin”, zostanie wygłoszony przez jedną z uczestniczek Sekcji Krajoznawczej.

Wszystkich chętnych zainteresowanych uczestniczeniem w spotkaniach sekcji: plastycznej, krajoznawczej, sportowo-rekreacyjnej, językowej czy komputerowej zapraszamy na bloga Szkoły @ktywnego Seniora.