Drukuj

Ferie na Rajskiej 2018

Tegoroczne ferie w Bibliotece upłynęły pod znakiem mroźnej zabawy. Codziennie, przez dwa tygodnie, w każdym zakątku naszych budynków można było usłyszeć dziecięcy śmiech. I o to nam właśnie chodziło. W końcu dwa tygodnie przerwy od szkoły to czas na wypoczynek i rozrywkę.

To nie mógł być przypadek, że nasz krakowski, zimowy urlop wypadł dokładnie w tym samym czasie, co Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Nie chcieliśmy przegapić takiej okazji! Postanowiliśmy dać naszym najmłodszym gościom choćby namiastkę tego, z czym mierzą się najwięksi sportowcy tego świata, dlatego przygotowaliśmy grę terenową „Grajmy w zimę”. W czasie rozgrywki dzieci przemierzały nasze korytarze poznając zimowe dyscypliny sportowe oraz sylwetki znanych sportowców, mierząc się z różnorodnymi zadaniami, rozwiązywały zagadki i rebusy, a także spróbowały swoich sił podczas zabawy ruchowej z elementami unihokeja. Właśnie tak ograliśmy zimę w Wypożyczalni i Pracowni Informatycznej.

Jeśli komuś zrobiło się chłodno, mógł wpaść na chwilę do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci, gdzie uczestnicy zajęć przenieśli się do zaczarowanego świata orientu, aby poznać intrygujący teatr Kamishibai, rozwijając swoją wyobraźnię i talenty plastyczne poprzez tworzenie własnych historii i ilustracji. Dla tych, którzy lepiej czują się w świecie tajemnic przygotowaliśmy kryminalne zagadki, które dzieci mogły rozwiązywać wraz z tytułowymi bohaterami serii książeczek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.

W naszej najmłodszej agendzie „Z.I.M.A” okazała się akronimem: Zabawnie, Inspirująco, Multitematycznie w Artetece. Ferie rozpoczęły się tam muzyczno-tanecznie. Dzieci poznały alternatywne sposoby tworzenia oryginalnej muzyki, dowiedziały się, że instrumentem muzycznym może być wszystko wokół nas. Nauczyły się także korzystać z Bum Bum Rurek, na których zagrały swój  finałowy koncert.  Dużo ciszej, bo w ogromnym skupieniu pracowano na kolejnych warsztatach z drukarką 3D. Po fascynującej części teoretycznej każdy mógł stworzyć swój własny projekt w programie CAD 123 oraz zobaczyć, jak przebiega proces druku.  Z kolei na zajęciach o animacji poklatkowej uczestnicy mieli okazję na jeden dzień stać się reżyserami. Na trzecim piętrze powstał plan filmowy z wykorzystaniem green screenów, techniki obróbki obrazu, polegającej na zamianie tła o w miarę jednolitym kolorze na dowolny obraz. Z niewielką pomocą prowadzącej powstały interesujące miniprodukcje.

Również w Artetece zawędrowano do kraju orientu. Za sprawą japońskich legend dzieci przeniosły się do Azji. Poznały zasady wiązania kimona, nauczyły się składać origami, a także stworzyły własną opowieść. Zajęcia zakończyły się quizem wiedzy o opowieściach z Kraju Kwitnącej Wiśni. Niedługo potem Artetekę opanowały roboty. Dzieci biorące udział  w warsztatach nie tylko poznały historię tych urządzeń, ale mogły też stworzyć własne roboty i przetestować swój zmysł orientacji podczas przechodzenia labiryntu stworzonego w wirtualnej rzeczywistości za sprawą okularów VR.

Nie zabrakło zajęć pobudzających kreatywność i pomysłowość, bo tym właśnie musieli wykazać się uczestnicy zajęć z poetyckiego kolażu oraz warsztatów architektonicznych. Na pierwszych z nich grupy budowały ze słów wiesze, na drugich zaś domki z kartonów.

Jak widać, ferie w Bibliotece były intensywne i różnorodne. W warsztatach wzięło udział ponad 500 dzieci! Nie mogło być inaczej, bo przecież my się zimy nie boimy!