Drukuj

Na przełomie września oraz października 2015 roku w Oddziale dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie odbywały się warsztaty ekologiczne z programu edukacyjnego „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanego przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań.

Warsztaty prowadzone były przez pracowników biblioteki i dedykowane dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Do naszej biblioteki dotarł edukacyjno-zabawowy pakiet, który zawierał  przydatne podczas prowadzenia zajęć materiały, których tematem przewodnim było drewno. Dotychczas odbyło się 5 warsztatów, w których łącznie wzięło udział 110 dzieci.

Podczas warsztatów najmłodsi uczestnicy dowiedzieli się skąd bierze się drewno, co można dzięki niemu wyprodukować oraz co powstaje w wyniku recyklingu odpadów drewnianych. Dzieci poznały również rodzaje drzew, a dzięki szablonom dostępnych w „EkoPace” mogły odrysować w jesiennych kolorach liście oraz określić z jakich drzew pochodzą. Uczestnicy poznali także różne nasiona drzew i ich owoce, a dzięki posadzonym w doniczkach, specjalnie na tę okazję dębom, zobaczyli ich wzrost oraz poznali sposób pielęgnacji maleńkich drzewek. Na warsztatach wykorzystano również książkę autorstwa Elizy Piotrowskiej pt.: „Bajka o drzewie”, która w przyjazny dla dzieci sposób przybliżyła uczestnikom długotrwały proces wzrostu drzew. Dzieci mogły także wspólnie pokolorować ilustrację przedstawiającą las oraz ułożyć z dostępnych drewnianych klocków swój wymarzony las, a także pobawić się przysłanymi w „EkoPace” bączkami również wykonanymi z drewna.

Mamy nadzieję, że uczestnicy warsztatów stali się wrażliwymi ekologicznie konsumentami, a zajęcia skutecznie przyczyniły się do ekologicznej edukacji najmłodszych.

Projekt „EkoPaka” nadal będzie realizowany w naszej bibliotece, zatem serdecznie zapraszamy grupy przedszkolne oraz szkolne na kolejne warsztaty!