Drukuj

Czytelnia Czasopism w sposób szczególny zachęca do korzystania z  czasopism, które przechowywane w zasobach magazynowych mają mniejsze szanse na dotarcie do każdego czytelnika. Eksponowane one będą w pomieszczeniach czytelni pod hasłem „Temat miesiąca w czasopismach”.

Tematem GRUDNIA będzie Międzynarodowy Dzień Herbaty.  Z tej okazji organizowane są przeróżne wystawy i konferencje, szczególnie w państwach, gdzie Dzień Herbaty jest obchodzony. Święto to nie ma jeszcze oficjalnego statusu, ale jest bardzo popularne w wielu „herbacianych” krajach: Bangladeszu, Nepalu, Wietnamie, Indonezji, Kenii, Malawi, Malezji, Ugandzie, Indiach i Tanzanii. W ten sposób organizatorzy tego święta chcą zwrócić uwagę na branżę „herbacianą". Pierwsze święto herbaty odbyło się w Nowym Delhi (Indie) 15 grudnia 2005 roku.

Zwyczaj picia herbaty był szczególnie silnie kultywowany w Chinach, gdzie wierzono, że pozwala ona zachować bystrość umysłu, a stosowanie odpowiedniej ceremonii picia pozwala nawiązać łączność z bóstwami. Dziś pijąc swoją ulubioną herbatę warto zastanowić się nad drogą, jaką przeszła zanim trafiła na nasz stół. Zwykle jest to droga bardzo daleka, bowiem najbardziej sprzyjające warunki do uprawy krzewów herbacianych panują w łagodnym klimacie podzwrotnikowym. Herbata produkowana jest w ponad 40 krajach świata i sprzedawana w ilości ponad 2,5 mln ton rocznie.

Gorąca filiżanka ulubionego gatunku herbaty uprzyjemni zwłaszcza długie zimowe wieczory. Tysiące lat picia herbaty i jej niezaprzeczalne walory zdrowotne mogą przekonywać nas do częstego sięgania po ten cesarski napar.

Szczególnie polecamy do przeczytania artykuły zamieszczone również na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

http://mbc.malopolska.pl/publication/102071

http://mbc.malopolska.pl/publication/102072

http://mbc.malopolska.pl/publication/102073