Drukuj

7 października 2017 roku w Artetece WBP w Krakowie odbyła się pierwsza edycja wyjątkowego festiwalu – „Militaria w POPkulturze”. Ta niezwykła inicjatywa to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, łączące elementy konferencji popularnonaukowej z piknikiem militarnym.

Na festiwalu odbył się szereg interesujących prelekcji oraz paneli dyskusyjnych. Uczestnicy mogli między innymi posłuchać o tym, jakie błędy mundurowe popełniają filmowcy, podyskutować o wierności historycznej w filmach wojennych, zastanowić się, dlaczego od dzieciństwa fascynuje nas „zabawa w wojnę”, przyjrzeć się bliżej obrazowi wojny wietnamskiej w kinie amerykańskim, a także spróbować swoich sił w konkursie wiedzy o militariach w takich mediach jak film, muzyka, komiks czy gra komputerowa.

Równocześnie odbywały się interesujące warsztaty: modelarskie dla najmłodszych, malowania figurek z gry bitewnej osadzonej w realiach II Wojny Światowej: Bolt Action oraz najgorętszy punkt programu, warsztat obsługi prawdziwej broni palnej prowadzony przez wykwalifikowanego instruktora strzelectwa, który uczył uczestników, jak poprawnie złożyć i rozłożyć trzy modele broni: Glock-17, AR-15 oraz AK Hunter.

Wydarzeniu towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji. Wszyscy mogli skorzystać ze strzelnicy ASG, która była dostępna przez cały czas trwania festiwalu dzięki uprzejmości członków Stowarzyszenia Krakowski Airsoft. Po Artetece spacerowały grupy rekonstrukcyjne, prezentujące umundurowanie i uzbrojenie jednostek wojskowych z różnych krajów i epok. Mieliśmy okazję obejrzeć jednostkę GROMu, grupę żołnierzy z Afganistanu, Amerykanów walczących w Wietnamie, a nawet Niemców z czasów II Wojny Światowej, którzy przygotowali wspaniałą ekspozycję nie tylko strojów, broni, ale całego ekwipunku potrzebnego w trakcie wojny.

Na zaproszenie WBP w Krakowie przyjechali także członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Strzelców i Kolekcjonerów Militariów wraz z niezwykłą wystawą kolekcjonerskiej broni palnej, o której z pasją opowiadali zwiedzającym.

Nie zabrakło też stoiska sklepu modelarskiego Phantom, gdzie uczestnicy warsztatów modelarskich (i nie tylko) mieli możliwość kupienia modeli do samodzielnego złożenia w domu.

Ponadto wszyscy głodni mogli posilić się ciepłą, żołnierską grochówką wydawaną prosto z woskowej kuchni polowej.

Na kolejną edycję festiwalu zapraszamy w przyszłym roku.

  • Militaria w POPkulturze_1
  • Militaria w POPkulturze_2
  • Militaria w POPkulturze_3
  • Militaria w POPkulturze_4