Drukuj

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie serdecznie zaprasza do skorzystania z oferty zajęć przygotowanych na czas letniego wypoczynku.

ZIELNIK MAŁOPOLSKI, czyli rośliny z naszych łąk i lasów w kulturze, sztuce i legendzie (zajęcia dla szkół podstawowych)

Zajęcia przy komputerach dla dzieci ze szkół podstawowych poświęcone florze naszego regionu.

Terminy:

26 VI (poniedziałek), godz. 9.00-10.00

27 VI (wtorek), godz. 9.00-10.00

28 VI (środa), godz. 9.00-10.00

29 VI (czwartek), godz. 10.00-11.00

30 VI (piątek), godz. 9.00-10.00

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia Informatyczna, tel.: (12) 37-52-220

CZAS WYRUSZYĆ W PODRÓŻ (warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym)

Zajęcia inspirowane lekturą „Maja na tropie jaja” z serii książek „Czytam sobie”, podczas których uczestnicy dowiedzą się czym jest podróżowanie, dlaczego podróżujemy oraz gdzie można podróżować. Dowiedzą się również jak nieoczekiwany może być dla każdego z nas finał podróży. Uczestnicy warsztatów będą wspólnie pakować walizkę, uzupełniać mapę, tworzyć pocztówki i poznawać ciekawe zakątki świata.

Terminy:

26 czerwca - 5 lipca godz.10.00-11.30

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, tel.: (12) 37-52-256

 

KRAKOWSKI SZLAK BAJKOTEKI – CZYTAJ I WYGRYWAJ! (warsztaty dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym)

Warsztaty składają się z komponentu „podróżniczego” tj. spaceru po Krakowie szlakiem wierszy - skonstruowanego na bazie multimedialnego slajdowiska, z zabaw twórczych z poezją Tadeusza Śliwiaka oraz z komponentu plastycznego. Warsztaty prowadzone są w oparciu o książkę ilustrowaną przez dzieci z krakowskich szkół podstawowych z wierszami o Krakowie będącą pierwszym etapem realizacji projektu „Krakowski szlak Bajkoteki”, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty pod patronatem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i Ośrodka Kultury Kraków–Nowa Huta.

Terminy:

6 i 7 lipca godz.11.00-12.30

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, tel.: (12) 37-52-256

 

WAKACJE Z AKADEMIĄ EKOMINI – CZY WARTO OSZCZĘDZAĆ? (warsztaty dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym)

W czasie zajęć dzieci dowiedzą się, co to jest oszczędzanie i co można oszczędzać. Wymyślą i poznają sposoby na oszczędzanie prądu, wody, pieniędzy, jedzenia, środowiska, itd. Nauczą się, co zrobić, żeby udało się oszczędzać pieniądze, jak świadomie kupować oraz odróżniać potrzeby od zachcianek. Dzieci wykonają też plakaty zachęcające do oszczędzania. Warsztaty poprowadzą animatorzy z Fundacji Ekomini.

Fundacja Ekomini - niezależna organizacja non-profit działająca na terenie Polski. Powołana w celu promocji edukacji dzieci w zakresie ekonomii, zarządzania finansami, nowych technologii, rozwijania przedsiębiorczości i aktywnego stylu życia.

Terminy:

10 lipca -14 lipca godz. 10.00 -11.00

Rezerwacje: Wypożyczalnia i Pracownia dla Dzieci, tel.: (12) 37-52-256

 

ARTETEKA – SZKOŁA MAGII I CZARODZIEJSTWA (zajęcia dla grup wiekowych 7-10 lat, 10-12 lat)

Przeżyj z nami niezwykłą przygodę w czarodziejskim świecie! Otrzymasz list z Arteteki - certyfikowanej Szkoły Magii i Czarodziejstwa, a w nim zaproszenie do magicznej podróży, podczas której zmierzysz się w rywalizacji domów, nauczysz się zaklęć i mieszania eliksirów oraz rozegrasz mecz gry na latających miotłach. W czarodziejskim świecie najważniejsza jest współpraca zespołowa, kreatywność i odwaga - wszystkiego tego nauczycie się na wakacyjnych zajęciach w Artetece WBP w Krakowie.

Terminy: 26.06, 27.06, 11.07

Wielkość grupy: do 25 osób

Rezerwacje:

Arteteka, tel. (12) 37-52-140, (12) 37-52-141, (12) 37-52-142, (12) 37-52-143

 

ZNAKI ZNANE I NIEZNANE (zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat)

Rozwijanie kreatywności poprzez zajęcia manualne i multimedialne. Dzieci będą miały okazję zaprojektować swoje własne znaki graficzne, które wykonają zarówno na kościach do gry jak i w programie komputerowym. Współczesny świat wypełniony jest wieloma różnorodnymi znakami i ważne jest, by potrafić rozpoznać ich różne rodzaje.  Zaczynając od hieroglifów poprzez znaki firmowe do emotikonów - jest ich mnóstwo , a każdy z nich oznacza coś innego. Umiejętność ich rozróżniania zwiększy komunikatywność dzieci w tym obszarze i pomoże im zwiększyć kompetencje społeczne.

Terminy: 03.07, 13.07

Wielkość grupy: do 25 osób

Rezerwacje:

Arteteka, tel. (12) 37-52-140, (12) 37-52-141, (12) 37-52-142, (12) 37-52-143

 

KOSMICZNA PRZYGODA W ARTETECE (zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat)

W te wakacje w Artetece będą się działy rzeczy nie z tego świata. Przyjdź i zobacz kosmiczne technologie, dowiedz się z czego zbudowane są pierścienie Saturna, czy na Marsie można swobodnie oddychać i dlaczego Merkury byłby najlepszym miejscem na produkcję czekolady! Pomóż kosmicznemu uczniowi z odległej planety poznać naszą planetę w ramach współpracy międzyplanetarnej. Zajęcia dla dzieci podczas, których wykorzystywane będą nowoczesne technologie, rozszerzona rzeczywistość wraz z wirtualną rzeczywistością. Zabawa i nauka w jednym.

Terminy: 5.07, 7.07, 10.07, 12.07

Wielkość grupy: do 25 osób

Rezerwacje:

Arteteka, tel. (12) 37-52-140, (12) 37-52-141, (12) 37-52-142, (12) 37-52-143

 

SZKOŁA BIZNESU (zajęcia dla uczniów gimnazjum, szkół średnich, studentów i innych zainteresowanych)

Czy znacie jakieś gry planszowe, w których wcielacie się w biznesmena? Pewnie przychodzi wam do głowy Monopoly – gra, którą znają wszyscy i może jeszcze Eurobiznes – jej polski odpowiednik. Żadna z nich nie da wam jednak tyle uciechy i przydatnych informacji , jak stworzona w Małopolskim Instytucie Kultury gra symulacyjna  „Chłopska Szkoła Biznesu”. W grze tej każdy na chwilę może stać się biznesmenem, którego zadaniem jest zarobić jak najwięcej. By się wzbogacić, musimy współdziałać z innymi graczami. Razem będziemy handlować, negocjować czy udawać się na wyprawy kupieckie. Zwycięzca – najbogatszy gracz – może być tylko jeden! Podczas rozgrywki w „Chłopską Szkołę Biznesu” gracze nauczą się jak współpracować z innymi, by wspólnie osiągnąć zamierzony cel. Będą mieli okazję również potrenować swoje umiejętności z zakresu planowania i przedsiębiorczości. Poznają również podstawowe terminy z zakresu ekonomii rynkowej. Najważniejsze jednak, że spędzą mile czas i zobaczą, że nauka wcale nie musi być nudna!

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Biznesowej i Europejskiej, tel.: (12) 37-52-225, e mail:

 

EVStart! (zajęcia dla osób w wieku 17-30 lat)

Na spotkaniu młodzież otrzyma informacje na temat możliwości wzięcia udziału w programie "Wolontariat Europejski" (European Voluntary Service – EVS). Jest to akcja umożliwiająca osobom pomiędzy 17 a 30 rokiem życia podjęcie pracy społecznej w Unii Europejskiej oraz krajach współpracujących. Wolontariusze mają zapewnione mieszkanie i otrzymują pieniądze na wyżywienie w zamian pracując w różnych instytucjach takich jak przedszkola, szkoły czy biblioteki. Udział w projekcie to także niepowtarzalna okazja, by poznać europejskie kraje, języki i wielu ciekawych ludzi. W czasie spotkania informacyjnego wszyscy zainteresowani zapoznają się z procedurą oraz przebiegiem procesu rekrutacyjnego. Dowiedzą się także, do których instytucji aplikować, by zdobyć kompetencje i umiejętności wpływające na rozwój osobisty i zawodowy.

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Biznesowej i Europejskiej, tel.: (12) 37-52-225, e mail:

 

SPRAWDŹ CZY POTRAFISZ (zajęcia dla uczniów gimnazjum, szkół średnich, studentów i innych zainteresowanych)

Zajęcia oparte na ekonomicznej grze planszowej „Oil City: Galicyjska gorączka czarnego złota”. Uczestnicy będą mogli wcielić się w polskich potentatów ropy naftowej z końca XIX wieku. Poznają tajemnice prowadzenia firm i spółek oraz historię polskiego przemysłu naftowego, a także będą mieli okazję do świetnej zabawy.

Stworzona przez Małopolski Instytut Kultury gra zapewni rozrywkę nawet trzydziestu osobom naraz. Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 13 roku życia. Rozgrywka w "Oil City" to nie tylko świetna zabawa i intrygujący sposób na poznanie tajników biznesu, ale również wiele przydatnych informacji o regionie Galicji, w którym – jako jednym z pierwszych miejsc na świecie – na skalę przemysłową wydobywano ropę naftową.

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Biznesowej i Europejskiej, tel.: (12) 37-52-225, e mail:

 

PIERWSZY MILION, CZYLI WSZYSTKO O INWESTOWANIU (zajęcia dla uczniów gimnazjum, szkół średnich, studentów i innych zainteresowanych)

Wszyscy chcielibyśmy być bogaci. Czy jednak wiemy jak to zrobić? Jak zainwestować pieniądze, by dla nas zarabiały? Metod jest kilka. Od prostych lokat po inwestycje giełdowe, obligacje czy zakup surowców strategicznych… Niektóre pozwalają zarobić wielkie pieniądze, wiąże się z nimi jednak olbrzymie ryzyko. Inne przynoszą bardzo umiarkowane, ale stałe dochody. Jak więc wybrać?

W czasie zajęć  uczestnicy poznają różne sposoby inwestowania, otrzymają podstawowe informacje  o inflacji, stopie zwrotu czy ryzyku oraz nauczą się posługiwać najważniejszymi pojęciami związanymi z inwestowaniem takimi jak: lokata, akcje, dywidenda, obligacje itp. Uzyskaną wiedzę będą mogli sprawdzić w praktyce grając w grę „Pierwszy milion” – komputerową symulację inwestowania stworzoną przez Fundację Kronenberga przy banku City Handlowym.

Rezerwacje: Czytelnia Informacji Biznesowej i Europejskiej, tel.: (12) 37-52-225, e mail: