Drukuj

Czytelnia Czasopism w sposób szczególny zachęca do korzystania z  czasopism, które przechowywane w zasobach magazynowych mają mniejsze szanse na dotarcie do każdego czytelnika. Eksponowane one będą w pomieszczeniach czytelni pod hasłem „Temat miesiąca w czasopismach”.

Tematem MAJA w czasopismach jest Wyścig Pokoju -  wyścig kolarski, który odbywał się w maju w latach 1948-2006. Zawody organizowały organy prasowe partii komunistycznych: w Czechosłowacji, Polsce i NRD oraz związki kolarskie tych krajów. Imprezę starano się wykorzystać do celów propagandowych na rzecz ustroju komunistycznego panującego w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i państwach Europy Środkowowschodniej. Wyścig Pokoju był wydarzeniem, które przyciągało ogromne rzesze widzów. Kibice przeżywali sportowe emocje zarówno na trasie wyścigu, jak i przed radioodbiornikami, a później przed ekranami telewizorów. Wyścig miał swoich bohaterów, herosów dwóch kółek. Z naszych rodaków był nim niewątpliwie Ryszard Szurkowski – czterokrotny mistrz tej imprezy w 1970, 1971, 1973 i 1975 roku, a także Stanisław Szozda – tryumfator zawodów w 1974 roku oraz zwycięzca 14 etapów.

Gazety codzienne z okresu rozgrywania Wyścigu, dostępne w Czytelni Czasopism, na bieżąco opisywały rywalizację kolarzy na poszczególnych etapach. W zasobach Czytelni znaleźć można również liczne artykuły w czasopismach dotyczące historii Wyścigu Pokoju. Szczególnie polecamy do przeczytania artykuły zamieszczone również na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

http://mbc.malopolska.pl/publication/99080
http://mbc.malopolska.pl/publication/99081

http://mbc.malopolska.pl/publication/99082