Drukuj

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie wraz Fundacją Historia Vita zapraszają na drugą edycję Whomanikonu, który odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia 2017 roku w Artetece (ul. Rajska 12).

Whomanikon to pierwszy w Polsce konwent fanów Doctora Who, który w całości będzie poświęcony temu kultowego brytyjskiemu serialowi science fiction, łączącemu ludzi w miłości do podróży przez czas i przestrzeń od 1963 roku. Wielbiciele Doktora wiedzą, że życie bez odrobiny szaleństwa jest życiem smutnym, a prawdziwa impreza zaczyna się dopiero gdy ktoś przyniesie żelki. Przede wszystkim jednak potrafią docenić dobrą przygodę, zwłaszcza w gronie osób, które łączy wspólna pasja.

 

PROGRAM:

SOBOTA (1 kwietnia)

11–12 Doctor Who traverses the Universe

Iga Kolasińska, Wyspy Kultury

Even though “Doctor Who” is a very British invention, it became a global phenomenon. In which countries it is watched and since when? Let’s take a look also at the most interesting and bizarre items produced for this fandom. Poland will be, of course, also mentioned, as well as Hungary.

Doktorowe akcenty, czyli pouczmy się o wymowie

Beata Walesiak, UnPolish Your English / TARDIS Replica

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak mówi Doktor i czy w ogóle mówi po angielsku? Czy potrafisz powiedzieć, jak zmieniał się jego akcent na przestrzeni 54 lat serialu oraz co charakterystycznego jest w wymowie jego współtowarzyszy i wrogów? Czy oglądając serial, możemy ćwiczyć angielską wymowę i poprawić swoje umiejętności językowe? Jak to zrobić? Zmierzmy się z akcentami w „Doctor Who”, aby łatwiej nam było zrozumieć jego aktorów i oglądać serial w oryginale.

Rzeczy, których nie da się odzobaczyć

Krzysztof Bielecki

Są tragedie, których nie udało się powstrzymać nawet Doktorowi. Są filmy, które powinno się oglądać wyłącznie na własną odpowiedzialność. Tym razem wyjątkowo:„Blink and you are safe!”. Zamknij oczy, jeśli chcesz być bezpieczny. Będzie coś zarówno dla miłośników zygońskiego porno, jak i osób zastanawiających się, w jaki sposób zrobić film osadzony w świecie Doktora bez wykupywania stosownych licencji. Wybierz się w ryzykowną podróż do świata produkcji związanych z „Doctorem Who”, które są tak złe, że być może byłoby lepiej, gdyby nie powstały. Ale wówczas nasz świat byłby znacznie, znacznie mniej zabawny!

12–13 Konkurs Cosplay: prezentacja strojów

Inauguracja konkursu. Cosplayerze, przyjdź pokazać swój strój! Uczestniku, przyjdź zobaczyć konkursowe stroje i oddaj głos na najlepszy z nich!

KONKURS: Guess Who? Doktorowe kalambury

Katarzyna Niziołek, Katye Halfling

Wiesz, jak pokazać Love and Monsters? Nie straszne ci zgadywanie co inna osoba chce przekazać gestami, a sztuczki aktorskie masz w małym paluszku? świetnie! Zapraszam na rundkę kalamburów! Nie potrafisz? Zapraszamy na widownię! Świetna zabawa gwarantowana!

Steven Moffat – scenarzysta genialny i słaby

Mateusz Kuchta, Gallifrey.pl

Steven Moffat – showrunner „Doctora Who” od 2010 roku, scenarzysta od początku New Who. Bez żadnej wątpliwości odcisnął swoje piętno na całym serialu przynajmniej na kilka najbliższych lat (najprawdopodobniej na dłużej). Naturalnym jest też, że już teraz ma grono swoich fanów i tych, którzy błagają, żeby odszedł jak najszybciej. Prelekcja ma na celu zebranie całej krytyki wymierzonej w Moffata, odrzucenie tej, która nie ma żadnego sensu, widowiskowe spalenie go na stosie za tę, która sens ma, jak również wskazanie tych grzeszków, na które mało kto zwraca uwagę. Z nadzieją, że pod koniec prelekcji liczba fanów uśmiechniętego Stevena zmaleje, a on sam nie zepsuje „Doctora Who” w swoim ostatnim sezonie.

12–16 SESJA RPG: Poszukiwacze zjedzonego czasu

Dariusz Szczotkowski

Jadłeś właśnie płatki z mlekiem? Czytałeś książkę? A może akurat wsadzałeś zakupy do bagażnika? Nieważne! TARDIS, której dawno nie widziałeś zdecydowała, że musisz zobaczyć ten grób. Nie tylko ty, jest was tam w sumie czwórka, a jedyne, co was łączy, to on – Doktor. Kilka uwag z życia, kilka opowieści i jesteście pewni, że to on jest powodem. Tylko gdzie się podziewa i dlaczego TARDIS samowolnie porusza się wśród gwiazd? W dodatku to chyba grób kogoś, kogo znacie…

W sesji w pewien sposób to wy zadecydujecie, gdzie się znajdziecie i kogo spotkacie.

13–14:30 Are you a couple or just friends? The Doctor and his female companions

Justyna Figas-Skrzypulec (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Filozofikon)

We all know that bonds between the Doctor and his female companions are strong. You could even say their relationships are intense! Some of us can’t forgive the screenwriters that none of these situations transformed into true romance, yet some of us couldn’t possibly watch that. But do we know what exactly these relationships are, can we name them otherwise than just define what they are not? Perhaps, one could simply say the Doctor and his companions are just friends, but can genuine friendship be “just” friendship, like it was something worse? Philosophers John R. Scudder and Anne H. Bishop don’t agree! They coined the term “dialogical love”. Does it describe what we see in the series or not? Or maybe it’s suitable to conceptualize what happens between the Doctor and his companions as a relationship between the quasi-divine figure and mere humans? Does this imply some kind of submission? Certainly, a god and a mortal cannot be equal. Ulrike Vollmer, a feminist Christian theologian, could share a different perspective with us, though…

DYSKUSJA: Smutny Peter Capaldi, niekochany Dwunasty

prowadzący: Mateusz Kozielski (Gallifrey.pl)

paneliści: Joanna Byszuk, Iga Kolasińska (Wyspy Kultury), Ginny Nawrocka (Gallifrey.pl), Dominik Śnioch (Recenzje Classic Who)

Czy Doktor Petera Capaldiego jest niesłusznie niedoceniany? A może to scenariusze nie pozwoliły mu rozwinąć skrzydeł? Porozmawiajmy o naszej miłości do Dwunastego Doktora – i o tym, co w tej postaci nie wyszło.

KONKURS: I think that it’s called Clara. Czy znasz muzykę z New Who?

Michał Pilichowski

Od zawadiackiej melodii Jedenastego Doktora, poprzez budzący grozę temat Daleków, po triumfalną fanfarę Gallifrey, muzyka zawsze pełniła ważną rolę w nowych seriach serialu. O jej popularności świadczy liczba soundtracków wydana na przestrzeni ostatnich dwunastu lat, jak również organizowane w Wielkiej Brytanii koncerty czy fanowskie wykonania poszczególnych utworów opublikowane w internecie. Nie martw się jednak, jeśli nie jesteś melomanem i nie znasz każdego utworu na pamięć. Znajomość tytułów to nie wszystko, a po seansie każdej serii kilka charakterystycznych melodii na pewno wpadło ci do ucha. Teraz masz okazję wykorzystać tę wiedzę. Przyjdź i przekonaj się, jak wiele ze wspaniałych tematów skomponowanych przez Murraya Golda jesteś w stanie nazwać i dopasować do konkretnych serii i postaci.

Doktor miesza w historii i kulturze – ale jak i dlaczego?

Jakub Jastrzębski

„The Girl in the Fireplace” to jeden z tych odcinków New Who, które najlepiej obrazują to, w jaki sposób scenarzyści serialu potrafią bawić się kulturą, zarówno sięgając do jej historii, jak i wykorzystując motywy ze snutych przez literatów wizji przyszłości. Zastanowimy się, skąd wzięły się charakterystyczne roboty z mechanizmami zegarowymi i czy każdy trybik to steampunk oraz ile tego ostatniego jest tak na prawdę w New Who. Popuścimy również wodze fantazji i zastanowimy się, czy dałoby się wpleść doktorowe poczynania w dawny Kraków.

14:30–16 Dlaczego warto czytać (i pisać) polskie fanfiction?

Katarzyna Nowacka, Gallifrey.pl

Czy w świecie fanfiction naprawdę już wszystko było? Czy polski fandom czymś się tutaj wyróżnia? Jak można pisać dobre, doktorowe fanfiction i gdzie takowego szukać? Świat „Doktora Who” sam w sobie wypełniony jest alternatywnymi liniami czasowymi i obejmuje tysiące gatunków, wspaniałych postaci i nieprawdopodobnych światów. Czy autorzy fanfików mają jeszcze coś do dodania? A może Whoniversum to po prostu ogromna piaskownica, idealna dla początkujących pisarzy? Wspólnie poszukajmy odpowiedzi na te pytania!

Hard SF in Doctor Who?

Aleksandra Klęczar, Legendum Est

There is no doubt that „Doctor Who” is a series belonging, in general, to the vast and vaguely defined realm of speculative fiction and that it explores numerous tropes and motives typical for a broad array of genres (various forms of SF, but also alternative history, horror, to some extent certain forms of fantasy), In my presentation I would like to look at a certain group of such tropes, namely, the ones that seem typical for two sub-genres of science fiction: hard SF and space opera. That, in short, would mean that we will end up looking at two kinds of concepts: a) the ideas connected to technology and science, accurately presented and forming a crucial part of a given story, b) the concepts of humanity’s exploration of outer space

Konkurs i integracja

Krzysztof Bielecki

To nie jest zwykły konkurs! To integrujące miłośników serialu barwne doświadczenie, którego lepiej nie przegapić, chyba że masz dostęp do wehikułu czasu i w razie czego możesz powrócić i dołączyć. Będzie starannie przygotowany konkurs wiedzy w ładnej oprawie plastycznej! Będzie konkurs na spostrzegawczość, w którym wszyscy mają równie marne szanse! I będzie zabawa integracyjna, podczas której lepiej poznacie swoją alternatywną tożsamość. Kto był na poprzednich odsłonach cyklu, ten już wie, czego się spodziewać, a kto dołączy po raz pierwszy, ten – miejmy nadzieję – nie pożałuje!

Głosy Doktora

Joanna Byszuk

Czy da się zmierzyć wpływ Daviesa i Moffata na innych scenarzystów Doktora Who? I czy to rzeczywiście oni są dominującą siłą w serialu? Czy poszczególne regeneracje Doktora naprawdę się od siebie różnią, czy też może Doktor zawsze brzmi tak samo? Kto z towarzyszy jest do kogo podobny? Jak się zmieniał język i tematyka „Doctora Who” przez te 9 serii? Na te pytania szukałam odpowiedzi, badając scenariusze serialu komputerowymi metodami analizy tekstu, i o tym co (i jak) odkryłam, opowiem w tej prelekcji.

16–17 DYSKUSJA: Don’t blink!, czyli czego się boimy

prowadzący: Kacper Jurkiewicz (Gallifrey.pl)

paneliści: Maja Białek (Sherlockiana), Marianna Dworakowska (Gallifrey.pl), Aleksandra Klęczar (Legendum Est), Michał Zabdyr-Jamróz (Pulpozaur)

Znany mem roztacza przed nami obraz dzieci, które oglądając „Doctora Who”, chowają się za kanapą. Czego się boją? A czego boimy się my? Czy serial jest w stanie naprawdę nas przestraszyć?

Z Doktorem wśród stworów

Agata Kiełtyka, Gallifrey.pl

Doktor w czasie swoich długoletnich przygód spotykał się z przeróżnymi potworami – niektóre zostawały w serialu na dłużej, inne znikały po jednym odcinku. Jeśli jednak kiedykolwiek zastanawiało cię, jak wyglądał pierwszy Dalek lub czym straszono się przed erą wszędobylskiego CGI, na tej prelekcji znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania.

Dalek (dla opornych)

Bartek Bendlewski

Krótka historia tego, jak powstawał pierwszy Dalek w Polsce. Jak zrodził się pomysł na zbudowanie, oczekiwania vs rzeczywistość, koszty, czas powstawania.

16–18 Growing up with the Doctor

Scott Lee Hansen, The Anglician

Stand Up Comic Scott Lee Hansen presents “Growing Up with The Doctor”, a journey through his past life as a nerdy 80’s Doctor Who fan… The speech was first aired at WHOCON 13 in Brno, Cz. There will be lively discussion on many Who related subjects in easy English… So all nationalities are welcome.

16–19 SESJA RPG: Czy leci z nami Time Lord?

Aleksander Radoman

Budzicie się przed waszą TARDIS. Problem jest taki, że niczego nie pamiętacie – nawet tego, kto z was jest Władcą Czasu… Co robicie w 1930 roku na Manhattanie? Kim jest detektyw A. Rayan, którego wizytówkę każdy z was miał w kieszeni? I najważniejsze: KTO JEST WŁADCĄ CZASU?!

17–18 Musimy porozmawiać o Vincencie

Joanna Kotek, Hero’s Mind

Na podstawie twórczości Vincenta van Gogha można powiedzieć bardzo dużo o nim samym. Nie jest tajemnicą to, że był chory psychicznie – co widać też po jego obrazach. Co dokładnie możemy jednak o tym powiedzieć? Jak dużo i jak dokładnie twórcy tego odcinka wzięli z rzeczywistości? Czy możemy dokładnie określić chorobę lub zaburzenie, na jakie cierpiał? Trochę o tym opowiem, trochę zastanowimy się nad tym wspólnie. Ale przede wszystkim będzie pretekst do pokazania dużej ilości ładnych obrazków. ;)

TARDIS TARDIS nierówna

Anna Saletra

Jak na przestrzeni sezonów zmieniała się TARDIS? Czy każdy Doktor zmienia swoją niebieską budkę? Czym różnią się od siebie kolejne? Co jest w środku? Jak dokładnie wygląda TARDIS blue? Czyli o czym myśli inżynier, gdy wchodzi z Doktorem do TARDIS.

17–19 Turlanie w czasie i przestrzeni, czyli doktorowy turniej Story Cubes

Piotr Mandera, Przegrałem życie z Doctor Who

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest być scenarzystą w „Doctor Who”? Czy wyobrażaliście sobie ten stres, kiedy przychodzi Moffat i trzeba wszystko układać pod wizję showrunnera? A co jeśli Moff wszystkie te rzeczy wymyśla… na podstawie rzutu kością? Rusz wyobraźnią i pokaż, że masz zwariowane pomysły na nowe przygody Doktora. Opracuj wszystko: od postaci pobocznych po pomysły na całe sezony. Pokaż, że jesteś w tym lepszy od innych. Ale przede wszystkim: wylosuj z ogromnego worka Story Cubes takie kostki, aby to wszystko miało jakiś sens. Myślisz, że podołasz wyzwaniu? Tak? To wpadnij na turniej!

18–19 Konkurs Cosplay: finał

Ogłoszenie zwycięzców, rozdanie nagród, uściski dłoni, macek i odnóży.

Wskroś czwartego wymiaru

Ginny Nawrocka, Gallifrey.plFront Wyzwolenia Daleków

Czas. Ostatni Wymiar. Oto prelekcja ginny358 z Gallifrey.pl. Kontynuuje ona swą misję odkrywania jak w fantastyce i w „Doktorze Who” funkcjonuje motyw podróży w czasie, szuka powracających, nieodmiennie powiązanych z nim toposów, by śmiało iść, gdzie jeszcze żaden whovianin nie dotarł…

 

NIEDZIELA (2 kwietnia)

10–11 Kiedy Doktora nie ma w pobliżu – o serialu Class

Katarzyna Nowacka, Gallifrey.pl

„Class” to doskonały serial, który jakimś cudem nie podbił serc widowni w naszym kraju – czas to zmienić! Co dzieje się, kiedy specjalista od poważnych tematów i dobrych powieści Young Adult bierze się za serial o grupie sponiewieranych przez życie nastolatków, muszących wykonywać pracę Doktora i regularnie ratować świat przed zagładą totalną? W czym „Class” różni się od poprzednich spin-offów? A także dlaczego Patrick Ness jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, o wartości dobrej reprezentacji i przede wszystkim, czemu warto poświęcić czas na te osiem odcinków serialu.

Doctor Who or: The Human Aliens Issue

Jakub Palm (Filozofikon)

The Doctor often puts Earth and humans first. Is this because the latter resemble Time Lords? Why his companions are that often comprised of Earthlings? Blatantly depicting ‘xenos’ as humans, and thus creating the so-called human aliens, may occur because of budget constraints yet it may also force an anthropocentric storyline as well as world view. Can science fiction genre get rid of human – anthropomorphic – characters (or decrease their significance at least)?

Wojenny Doktor i jego przygody

Dominik Śnioch, Recenzje Classic Who

Czy przygody Wojennego Doktora w książkach, komiksach i słuchowiskach są dobre czy nie? Czy wykorzystano w nich potencjał Wojny Czasu? Wreszcie jak sprawują się elementy i postaci ekskluzywne dla przygód tego właśnie, naprawdę niezwykłego, wcielenia?

10–14 LARP: Zegar

Szarańcza

Pierwszy kontakt z obcą rasą czasem następuje niespodziewanie. Zupełnie niespodziewanie… i dotyczy zupełnie przypadkowych ludzi. Tym razem padło na rodzinę pastora z wsi Carolville. Domek niedaleko małego miasteczka będzie teraz świadkiem pierwszego spotkania z obcymi. Podczas gdy radio donosi o coraz dziwniejszych wydarzeniach, pięcioosobowa rodzina (plus służąca) zmierzy się z własnym charakterem, zagadką i wyborami moralnymi.

UWAGA: Larp skupia się na imersji. Wręcz wskazane będzie „przegranie” pierwszych kilku scen, ponieważ naszym celem jest ukazanie prawdziwej – często trudnej – twarzy człowieczeństwa. Mechanika full contact no pain.

SESJA RPG: Poszukiwacze zjedzonego czasu

Dariusz Szczotkowski

Jadłeś właśnie płatki z mlekiem? Czytałeś książkę? A może akurat wsadzałeś zakupy do bagażnika? Nieważne! TARDIS, której dawno nie widziałeś zdecydowała, że musisz zobaczyć ten grób. Nie tylko ty, jest was tam w sumie czwórka, a jedyne, co was łączy, to on – Doktor. Kilka uwag z życia, kilka opowieści i jesteście pewni, że to on jest powodem. Tylko gdzie się podziewa i dlaczego TARDIS samowolnie porusza się wśród gwiazd? W dodatku to chyba grób kogoś, kogo znacie…

W sesji w pewien sposób to wy zadecydujecie, gdzie się znajdziecie i kogo spotkacie.

11–12:30 Jak ogarnąć Classic Who? Rzecz dla początkujących

Piotr Mandera, Przegrałem życie z Doctor Who

26 sezonów – brzmi groźnie, prawda? Niekoniecznie. Piotr Mandera przedstawia podstawy ogarniania klasycznej ery serialu: charakterystykę Doktorów, towarzyszy i poszczególnych sezonów, najważniejsze i najciekawsze historie, trochę zakulisowych meandrów i szczyptę ciekawostek. W sam raz na dobry początek.

The Ancient World in Doctor Who

Aleksandra Klęczar, Legendum Est

Ancient Greek and Roman themes are those that we expect to encounter when discussing the presence of historical/cultural motifs in popular culture. There are numerous reasons for that: their presence within the canon of Western culture, their traditionally special status in education and, especially in recent years, the tendency to reevaluate and revise their cultural status (see the new prominence of Greek mythology in YA literature of the last 20 years). In my presentation I would like to look at the traces of Classical Greek and Roman antiquity in the “Doctor Who” universe, including Classic and New Who TV series, tie-in novels and other Doctor-related official material. I am interested in more than just enumerating the instances of such motifs’ presence: my main aim will be to try and discern their functions within given narratives, their role in creating the “Doctor Who” universe and, last but not least, the ways in which the classical material is adapted, changed and reworked to suit the purposes and tastes of modern viewers

Druga Adaptacja nie Lada Ekstremalnego Konkursu

Michalina Baryłka, Hania Baryłka

Druga edycja zeszłorocznego konkursu wiedzowego z tak zwanego New Who (wtedy pod nazwą Turniej Atrakcyjnych, Rozwalająco Doskonałych, Inteligentnych Sprawdzianów). Zasady te same. :)

12:30–14 DYSKUSJA: Czego może nas nauczyć Doctor Who?

prowadzący: Klara Sielicka-Baryłka

paneliści: Katarzyna Czajka (Zwierz popkulturalny), Justyna Figas-Skrzypulec (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Filozofikon), Jakub Jastrzębski, Michał Zabdyr-Jamróz (Pulpozaur)

Kiedyś Doktor uczył historii i nauk ścisłych. A czego uczy nas dzisiaj? Porozmawiajmy o edukacyjnej roli serialu.

Doctor Who and Mr Sherlock Holmes

Maja Białek, Sherlockiana

I would probably never have got to know what Whomanikon is if not for the fact that one day I discovered that all the famous Holmesians whose debates I’d been following online had been simultaneously parcitipating in a different, monstrously long discussion thread. It was devoted to a most peculiar TV show all of them apparently grew up with. The show was about an alien with two hearts travelling through time in a police box and fighting gigantic evil pepper shakers, which would not have sounded really that appealing if not for the fact that the thread was bursting with love, humour, and fan-excitement raised by the rumours of the show’s coming back. (Yes, the year was 2004 and we knew nothing, sherlockians and whovians alike.) What is that all about, I asked myself – and, well, you can guess the rest. Or can you? What IS that all about?

I would like to explore the many links and similarities between Sherlock and the Doctor. Some of them are trivial – for example, obviously, various actors appeared both on “Doctor Who” and in a Sherlock Holmes production of some kind. It is also not surprising that there are some Sherlock Holmes references in “Doctor Who” (partly because it is rather difficult to find a British production without any such references). The great Tom Baker himself, probably the most popular and the most beloved Doctor of the classic era, first became a Whovian incarnation of Sherlock Holmes in the wonderful story “The Talons of Weng Chiang” – and then a couple of years later he played an utterly forgettable Sherlock Holmes in a particularly horrible version of the “Hound of the Baskervilles”. Which leads me to a question that is not trivial at all: why was Tom Baker so brilliant as the-Doctor-playing-Sherlock-Holmes? Why did the same actor fail as Sherlock Holmes himself? The answer will require an in-depth analysis of both characters, as well as of the reasons why they have become such icons of popular culture. Are the apparent similarities between them deep or just superficial, perhaps based on some popular misconceptions? Or is it perhaps the other way round – maybe they are in fact even more similar than it is commonly assumed? Come and see.

TARDIS, słoneczniki i…, czyli po co Doktorowi sztuka

Helena Postawka-Lech

Krótka prelekcja o nawiązaniach do historii sztuki w New Who. Wbrew pozorom, jest ich o wiele więcej niż tylko Vincent van Gogh.

14–15 DYSKUSJA: Kicz i kamp, czyli porozmawiajmy o serialowej estetyce

prowadzący: Justyna Figas-Skrzypulec (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Filozofikon)

paneliści: Dorota Machniewska, Artur Nowrot (PulpozaurWysznupane), Helena Postawka-Lech, Dariusz Szczotkowski

Czy „Doctor Who” jest serialem kampowym? Czy wizualnie nas zachwyca czy raczej zgrzytamy zębami? A co z jego fabularnymi założeniami – da się o nim opowiadać, nie brzmiąc jak szaleniec?

Ile historii w Doktorze, ile Doktora w historii

Katarzyna Czajka, Zwierz popkulturalny

Doktor nigdzie nie pojawia się przypadkowo – każde miejsce, do którego trafi dzięki TARDIS, jest specjalnie wybrane. Mając to na uwadze, postaram się w mojej prelekcji – analizując serie New Who – zadać sobie pytanie, jaką wizję historii, postaci historycznych i pojmowania przeszłości kreują twórcy serialu. Chcę się tu odnieść do pierwotnych założeń serialu, który obok funkcji rozrywkowej chciał też pełnić funkcję edukacyjną.

Czy podróże w czasie uzależniają, czyli przypadek Clary O.

Joanna Kotek, Hero’s Mind

Każdy z nas pewnie zastanawiał się kiedyś, jak zareagowałby na podróże z Doktorem – chciałby je kontynuować, w jakimś momencie zostałby w domu, a może w ogóle nie chciałby wsiadać do TARDIS? Ale czy można się od nich… uzależnić? Postaram się pokazać – na przykładzie historii Clary – że wbrew pozorom nie jest to wcale tak dziwne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zastanowimy się, jak zmieniało się jej podeście do podróży z Doktorem, czy i dlaczego musiała umrzeć oraz jakie w tym wszystkim jest miejsce Danny’ego. Subiektywna (choć podjęta przez psychologa i przeprowadzona na podstawie teorii) próba analizy postaci pod kątem stadiów rozwoju uzależnienia.

15–16 Ciemniejsze strony Dziesiątego Doktora. O kreacjach Davida Tennanta

Paulina Kozok, Gallifrey.pl

Chociaż kochamy Davida Tennanta w roli Dziesiątego Doktora, nie da się ukryć, że jego aktorstwo rozwija się z każdą kolejną produkcją, w której bierze udział. Postacie, w które się wciela, są coraz mroczniejsze i można już nawet powiedzieć, że stał się on specem od szaleńców, jak kiedyś nazywano Johnny’ego Deppa. Wybierzmy się w podróż w głąb kolejnych odsłon kunsztu teatralnego, od Dziesiątego Doktora począwszy!

DYSKUSJA: Niespójności, fabularne dziury i niekonsekwencje

prowadzący: Piotr Mandera (Przegrałem życie z Doctor Who)

paneliści: Maja Białek (Sherlockiana), Kacper Jurkiewicz (Gallifrey.pl), Aleksandra Klęczar (Legendum Est), Dominik Śnioch (Recenzje Classic Who)

„Doctor Who” jest ogromnym wszechświatem, więc muszą się w nim, statystycznie rzecz biorąc, zdarzać nielogiczności i luki. Ile można przełknąć, a czym już widz raczej się udławi?

Bo Doktor nie powinien być sam, czyli o towarzyszach słów kilka

Agata Kiełtyka, Anna Saletra, Gallifrey.pl

Porozmawiajmy o postaciach podróżujących z Doktorem. Co je łączy? Dlaczego Doktor decyduje się zabrać je do TARDIS? I czy każda z nich jest młodą, atrakcyjną Brytyjką? Przyjrzymy się wszystkim towarzyszom Doktora (również tym klasycznym) – kim byli, co wnieśli do serialu i życia Doktora i jak zostali zapamiętani.

16–17 DYSKUSJA: Reprezentacja w Doctorze Who

prowadzący: Katarzyna Nowacka (Gallifrey.pl)

paneliści: Ginny Nawrocka (Gallifrey.pl), Artur Nowrot (PulpozaurWysznupane), Magdalena Stonawska (Gallifrey.pl), Dariusz Szczotkowski

Czy obsadzenie kobiety w roli Doktora byłoby tragedią czy sprawiedliwością dziejową? Czy serial należycie reprezentuje mniejszości? Wyznacza nowe trendy czy się cofa? A może w ogóle nie musi się nad tym pochylać?