Drukuj

Wakacje na Rajskiej 2016W czasie wakacji w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci odbyła się literacka podróż do najdalszych lądów i dawnych czasów. Podczas warsztatów mali podróżnicy zetknęli się z terminem wielokulturowości i historią ludzkości, uczyły się tolerancji dla inności, odkrywały, gdzie leżą odległe kraje i jakie są znaki szczególne kultury zamieszkujących je ludów. Poznały też wiele ciekawych wierzeń z czterech stron świata. Warsztaty łączyły w sobie komponent kulturoznawczy, podróżniczy i literacki. Każde spotkanie składało się ze slajdowiska wprowadzającego w kulturę i historię danego kraju, pracy z mapą, lektury oryginalnej baśni z danego zakątka świata oraz warsztatu manualnego związanego z wcześniejszą lekturą. Wykorzystano min. baśnie afrykańskie, chińskie, japońskie, australijskie i inne. Zajęcia prowadzone były przez Panią Weronikę Śliwiak według autorskiego scenariusza. 

Inną propozycją dla młodych czytelników były zajęcia inspirowane lekturą serii książek „Czytam sobie”, gdzie uczestnicy zastanawiali się min. jakie zajęcia wykonywać podczas niesprzyjającej aury oraz zapoznawali się z pracą scenarzysty i pisarza. Podczas zajęć dzieci tworzyły grę planszową na podstawie książki oraz opowiadały własne historie, które mogą posłużyć zarówno jako fabuła książki, jak i scenariusz do filmu. Można też było zapoznać się ze zbiorami Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci oraz odkrywać tajemnice i ciekawostki związane z historią i pracą naszej biblioteki.

W ramach programu „EkoPaka” w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci, odbyły się kolejne warsztaty edukacyjne, tym razem dotyczące papieru, w których udział wzięło 87 młodych ekologów. Ekopaka

W poszukiwaniach odpowiedzi na pytania min. skąd się bierze papier, do czego służy,  posłużyła megakolorowanka, którą dzieci miały za zadanie pokolorować, a następnie na jej podstawie wymyślić oraz opowiedzieć historyjkę dotyczącą drogi, jakie przechodzi drzewo by zamienić się w papier. Historie wymyślane przez uczestników były bardzo zróżnicowane ze względu na ich wiek oraz umiejętności. Przykładem jednej z ciekawszych historyjek może być opowiedziana przez uczniów bajka o Franku - kartce papieru lub drzewie, które od ziarenka marzyło o tym by, jak dorośnie, stać się zeszytem. Ciekawym elementem zajęć było wspólne wykonanie pionków z papieru (na podstawie bryły trójkąta) oraz spróbowanie swoich sił w grze planszowej dołączonej do EkoPaki, co dostarczyło nie tylko elementu rywalizacji, ale także rozrywki. Dużo emocji wzbudziła także autorska zabawa  w  „7 żyć mojej  kartki”. Na zakończenie zajęć wszyscy wspólnie utworzyli listę „Życia kartki papieru”, gdzie dzieci podawały swoje propozycje ponownego wykorzystania papieru w warunkach domowych tak, by niepotrzebnie go nie marnować. Po wykonaniu zadania każdy z uczestników otrzymywał pieczątkę z pierwszą literką swojego imienia, by móc ją odbić i podpisać się pod listą. 

Przypomnijmy, że EkoPaka – zamykamy obieg surowców to program edukacyjny dla małych i dużych. Pod hasłem EkoPaka – Zamykamy Obieg pokazujemy zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. W każdym kwartale będziemy prezentować pakę związaną z konkretnym surowcem, by wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

Więcej informacji o projekcie na www.ekopaka.org oraz na profilu www.facebook.com/ekopaka/