Drukuj

Od października 2015 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie realizowany jest kolejny już projekt europejski „EVS Children and Youth Multicultural Education – Meet Me in the Library”. W tym roku, gościmy czwórkę pełnych pasji wolontariuszy z Francji, Niemiec i Hiszpanii. Prowadząc zajęcia językowe w Krakowie, nie tylko promują oni swój język i kulturę, lecz również zyskują niezliczone okazje, by poznać polskie tradycje, polską kulturą oraz sam język polski, uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie.

Spotkania prowadzone kierowane są do różnych grup wiekowych: zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, jak i mam z dziećmi. Grupy różnią się między sobą również pod względem stopnia zaawansowania kursantów w języku docelowym.

Nasi wolontariusze nie tylko prowadzą zajęcia językowe
w bibliotece, przygotowując na każde z nich bardzo ciekawe prezentacje i równie interesujące materiały. Poza tym piszą również bloga, na którym dzielą się wrażeniami z pobytu w Polsce i opisują przygody, jakie dotychczas spotkały ich podczas pobytu w naszym kraju. Co więcej na bieżąco pomagają w rozmaitych pracach w bibliotece.

Zajęcia z języka francuskiego prowadzi Pauline Stefanski, Francuzka polskiego pochodzenia, żywo zainteresowana nauką języka polskiego
i poznawaniem polskiej kultury. Pauline, która ukończyła studia prawnicze, ma duże doświadczenie w pracy w instytucjach społecznych. Dotychczas prowadziła na Rajskiej spotkania z językiem francuskim dla osób dorosłych na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym.

Pochodząca z Niemiec Sophia Queckenberg zdobywała doświadczenie, prowadząc zajęcia z angielskiego i matematyki. Teraz wykorzystuje je w nauczaniu swojego ojczystego języka - niemieckiego - podczas spotkań językowych w naszej bibliotece. Mieszkając parę miesięcy w Polsce, ma nadzieję jak najlepiej poznać kulturę naszego kraju i niewykluczone, że również sam język polski.

Spotkania z językiem hiszpańskim prowadzą Eduardo Prieto i Nelson Vides. Eduardo pochodzi z Madrytu oraz interesuje się muzyką i sportem. Ponadto uwielbia poznawać nowych ludzi oraz nowe kultury i właśnie to zmotywowało go do podjęcia decyzji o zostaniu wolontariuszem. Z kolei Nelson uwielbia podróże i… jedzenie. W czasie swoich lekcji chce mówić o „nudnej gramatyce, zabawnych stereotypach, wskazówkach dotyczących podróży do Hiszpanii i wielu innych rzeczach”. Jest zdeterminowany nie opuszczać Krakowa bez znajomości języka polskiego.

Spotkania z językami obcymi i kulturami innych krajów, prowadzone przez wolontariuszy EVS, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem naszych czytelników. Z pewnością przyczyniają się one nie tylko do znacznego rozwoju kompetencji językowych kursantów, ale również ich zaznajomienia się z kulturą, tradycjami oraz obyczajami innych państw europejskich.

Projekt „EVS Children and Youth Multicultural Education – Meet Me in the Library” realizowany jest w ramach programu „Erasmus+ Młodzież, Akcja 1. Mobilność edukacyjna: Wolontariat Europejski (EVS)” w porozumieniu partnerskim Wojewódzkiej Biblioteki w Krakowie ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Integracji Młodzieży (STRIM). Ze strony WBP projekt koordynuje Dział Edukacji, Nauki i Badań.

Pierwsza tura edycji 2016 już za nami. Drugi cykl zajęć rozpocznie się już w marcu 2016 roku.

Zapraszamy!