Drukuj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naszych najmłodszych czytelników  zapraszamy do urządzonej specjalnie dla nich przestrzeni Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci. Teraz, dzięki projektowi Mała Biblioteka przestrzeń ta zyskała nowy wygląd.

„Mała biblioteka” stanowiła część stoiska szwedzkiego podczas 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, ciesząc się ogromną popularnością. Po targach Ambasada Szwecji wraz z Instytutem Szwedzkim i firmą IKEA postanowiła przenieść ją do biblioteki na Rajskiej.

Koncepcja ta, jak mówi Emma Jansson z Instytutu Szwedzkiego, adresowana jest do dzieci w wieku 0-6 lat i ich opiekunów. Zaprojektowana przez Szwedkę Klarę Svae przestrzeń ma być miejscem, w którym najmłodsi czytelnicy samodzielnie lub wraz z opiekunami będą mogli oddać się lekturze, pobawić, wziąć udział w warsztatach albo po prostu odpocząć w otoczeniu książek autorstwa szwedzkich pisarzy w polskich tłumaczeniach.

Odwiedzając „Małą bibliotekę”, można ułożyć się na podłodze z książką albo puzzlami. Można też po prostu zanurzyć się w świecie fantazji. Zabawa, czytanie i nauka są ze sobą nierozerwalnie związane. To po prostu odmienne, ale równie ważne drogi do odkrywania świata.

- Angażując się w działania komercyjne, zawsze staramy się nadać im dodatkowy społeczny wymiar. Bardzo zależało nam, aby kącik dla dzieci, który wyposażyliśmy na stoisku Szwecji, po imprezie nadal służył najmłodszym czytelnikom i rozbudzał ich czytelnicze pasje. Koncepcja przeniesienia instalacji do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie okazała się strzałem w dziesiątkę – mówi Magdalena Gorecka-Przepolska, Specjalista ds. Marketingu w IKEA Kraków.

Książki do Małej biblioteki przekazały wydawnictwa: Zakamarki, Nasza Księgarnia, Dwie Siostry, Media Rodzina, Alfabeta oraz Raben&Sjögren.

 

Koordynatorem projektu jest Ambasada Szwecji.