Drukuj

Marcin PałaszW Oddziale dla Dzieci „Rajskie Jabłuszko”, 13 października odbyła się ciekawa konfrontacja wizerunku pisarza z wyobrażeniami młodych czytelników. Gościem specjalnym był Marcin Pałasz "z zawodu pisarz i optymista", jak sam mawia o sobie.

Nasz gość debiutował w 2004 roku książką "Opowieści z Krainy Potworów". Cechą wyróżniającą jego twórczość jest poczucie humoru, stąd motto jego pracy - "Słowa niosą uśmiech" - i wiele takich słów padło podczas spotkania autorskiego w którym uczestniczyli uczniowie krakowskich szkół podstawowych: SP Nr 7, SP Nr 64 i SP Nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej. Podczas spotkania autor zachęcał wszystkich do czytania książek. Jak sam stwierdził, pisze po to by rozśmieszyć czytelników, żeby przynieść im radość a jednocześnie pokazać, że czytanie w obecnych czasach może być naprawdę przyjemną i cenną rozrywką. Pisarz opowiadał o swoim dzieciństwie i dziwnych pomysłach, którymi wzbudzał przerażenie otoczenia, a których skutki były najczęściej dalekie od zamierzonych. Zdradzał tajemnice o tym jak powstają jego książki i co jest inspiracją do ich tworzenia. W trakcie spotkania uczestnicy zadawali również pytania dotyczące m.in. zainteresowań i marzeń autora, a on odpowiadając ujawniał anegdoty związane z powstaniem poszczególnych książek. Opowieści zdominował Elf – czworonogi ulubieniec autora i bohater serii książek o Elfie.

„Sposób na Elfa” Marcina Pałasza został uhonorowany w 2013 roku Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.