Drukuj

W październiku w Wypożyczalni i Pracowni dla Młodzieży po raz kolejny odbyły się zajęcia „Pochwała wyobraźni, czyli zostań mistrzem fantasy”.

Uczniowie klas siódmych ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Krakowie  pokazali, że wyobraźnia ma nieograniczone możliwości, a czytać warto i trzeba. 

Ich zdaniem WYOBRAŹNIA to: inny świat, marzenia, nieograniczone możliwości, stan umysłu, świat, który pomaga nam w trudnych sytuacjach, reakcja chemiczna w mózgu, która pozwala wytwarzać różne obrazy i dźwięki w głowie.

Okazało się jednak, że nie jest to proste, kiedy trzeba wymyślić krótką historyjkę fantasy nawiązującą do cech gatunku i własnych doświadczeń literackich a powstałe opowieści wymykały czasem się spod kontroli autorów. Szczęśliwie wymyśleni bohaterowie doczekali się pozytywnego zakończenia przygód: kapitan Alojzy został ”teleportowany przez wielką księgę mądrości przyrodniczej do Krakowa”, „klacz Nicola znalazła kacze buty, lama Zuzu złoty pył, jednorożec Hania magiczną pelerynę”, a dziennikarz Edi dotarł do niezbadanej substancji.

W trakcie czytania prac wywiązała się żywa dyskusja z udziałem opiekunów na temat plagiatu i praw autorskich: gdzie jest granica między tym co tworzymy sami, a tym z czego czerpiemy inspiracje?

Zajęcia dotyczyły także ogólnej refleksji na temat charakterystycznych cech gatunku oraz uwag na temat fabuły powieści R.R.J. Tolkiena (Hobbit, czyli tam i z powrotem), U.K. Le Guin (Czarnoksiężnik z Archipelagu) i Andrzeja Sapkowskiego (Krew elfów). Pokazały również, że magiczne światy i stwory, które je zamieszkują sprawiają, że bohaterowie dojrzewają wewnętrznie i stają się sobą, a nawet często mają wpływ na dalsze losy świata i innych.